Vojenský skanzen ve Smečně, jenž je obrovským turistickým lákadlem již osmnáct roků, začal být v posledních týdnech ve vážném ohrožení, a to nejen kvůli řádění vandalů a zlodějů, ale především i proto, že jeho dlouholetý provozovatel Jan Krinke neměl dosud žádného pokračovatele.
Všichni věří, že se obavy nenaplní

Přestože ještě minulý týden běžely Smečnem zvěsti, že jedinečné armádní přírodní expozici asi nadobro odzvonilo, což zarmoutilo i tamní starostku Pavlu Štrobachovou, díky několika nadšencům se zřejmě podaří sbírku vojenské techniky, včetně plně vybaveného bunkru, zachovat.

I když armáda v devadesátých letech při hromadné likvidaci svého majetku hodila veškeré další starosti o to, jak bude s unikátními exponáty naloženo, za hlavu, Jan Krinke z Kladna společně s manželkou i přes svůj vážný zdravotní stav byl jedním z mála, kdo se náročného úkolu zhostil a v přírodním smečenském areálu v těsné blízkosti zámku vybudoval exkluzivní expozici techniky, která nemá v okolí obdoby.

„Od jara do podzimu jsem tu trávil prakticky celé roky a staral se o to, aby všechno bylo v pořádku a funkční. Řada vozidel je v majetku obce, a ta se mi vždycky snažila vyjít i finančně vstříc. Bohužel přes veškerou snahu jsem musel nyní prodat tank i dělo, které stály mimo oplocení a byly neustále předmětem zájmu ničitelů,“ řekl provozovatel skanzenu Jan Krinke.

Veřejnost ale současně uklidňuje tím, že se mu podařilo sehnat pokračovatele, jímž je mladý muž ze Slaného. Nepříjemné informace o možném konci skanzenu se dozvěděli i členové Klubu vojenské historie z Doks, kteří prostřednictvím Kladenského deníku nabídli Smečenským okamžitě pomocnou ruku. Kvalitní náhrada se hledá jen stěží

„Letos bylo vyčleněno z městské pokladny 45 tisíc korun, ale kvůli tomu, že jsme dosud nevěděli, jak to s provozováním bude, tak jsme ji zatím nepředali. Tvrdím, že zařízení stojí a padá s jedním člověkem. Pokud mu proto nehoří srdce jako panu Krinkemu, který by tam trávil půl života, nevěřím, že to dokáže udržet v takových mezích jako dosud,“ vyjádřila se starostka Smečna Pavla Štrobachová.

Podle jejích slov se bude i nadále starat o to, aby hlídky Městské policie Smečno pravidelně monitorovaly dění v areálu, a k nezvaným návštěvám tam docházelo co nejméně.
„Jsem přesvědčena o tom, že lumpárny provádějí nějaké partičky od nás, protože i zloději jsou dnes líní na to, aby nám tady řádili přespolní. Je to jen otázka času, než někoho chytíme při činu,“ uzavřela starostka.