Po více než třech letech, kdy v Kladně skončil jediný prostor vyčleněný pro jízdu na kolečkovém prkně, má vedení magistrátu zájem na vybudování nového skateparku. Potenciální provozovatel, občanské sdružení Skate&Snowboard Club Kladno, je už nyní připraven předložit jak projekt na podobu parku, tak i provozní podmínky. Kromě skateboardistů by tu mohli najít vyžití i příznivci freestyle BMX (akrobatické jízdy na malém kole) nebo tanečníci hip-hopu.

V souvislosti se vznikem nového parku už Kladno uzavřelo smlouvu s Českými drahami o pronájmu plochy u hlavního vlakového nádraží v Kročehlavech. Celková plocha činí 3,5 tisíce metrů čtverečních. Po projednání a odsouhlasení radou města by mělo být vypsáno výběrové řízení na provozovatele areálu.

Favoritem bude pravděpodobně zmíněné občanské sdružení Skate&Snowboard Club Kladno, které vzniklo již v roce 1995 a provozovalo i původní park nad rybníkem ve starých Kročehlavech.

Zástupce sdružení Marek Sochor Kladenskému deníku sdělil, že dokumentaci k možné podobě nového areálu už tato skupina městu předkládala několikrát. „S prostorem u nádraží problém nemáme. Jediné z čeho mám trochu strach, je, aby si místní lidé nestěžovali na hluk. Když ale uvážím, že tudy vede frekventovaná silnice, to, že v areálu třikrát za den hlasitěji bouchne prkno, snad nikomu vadit nebude,“ uvedl Sochor s tím, že on sám bydlí na Sítné v blízkosti hokejbalového hřiště a na hluk způsobený ranami plastového míčku si prý také nikdo z místních obyvatel nestěžuje.

Podle jeho slov je pozemek, který město pro park pronajalo, dostačující. „Zadávali jsme plochu 30 na 50 metrů čtverečních. To je takové minimum, kde se dá postavit něco důstojného. Bylo by skvělé tam zkombinovat jak zázemí pro skate, tak pro BMX,“ řekl zástupce občanského sdružení. Tyto dva alternativní sporty jsou kombinovány v mnohých parcích, a jak uvedl Marek Sochor, prostor většinou bývá řešen na tři třetiny, z čehož dvě jsou vyčleněny pro překážky na skate a jeden pruh pro BMX, tak, aby se jezdci nestřetávali.

Po zkušenostech z minula, kdy se skateboardisté museli potýkat s problémy s nežádoucími návštěvníky, kteří na areálu parazitovali tím, že ho používali jen jako útočiště například pro kouření marihuany a jízda na kolečkovém prkně je vůbec nezajímala, nyní Marek Sochor tvrdí, že nový areál musí být jednak oplocený a také v něm stanoven jasný návštěvní řád. Sdružení by se prý dokonce ani nebránilo, aby prostor monitoroval kamerový systém a třeba sem pravidelně jezdila na kontroly i městská policie.

Nejširší spektrum návštěvníků skateparků tvoří mládež od 15 do 20 let a tento sport je prý znovu na vzestupu.

Zástupce občanského sdružení Skate&Snowboard Kladno ještě dodal, že v areálu by dále mohla vzniknout třeba i plocha na tancování hip-hopu. „Dokážu si představit, že to bude jednak místo pro alternativní sporty, ale také kulturu. Třeba by se tu mohly konat i koncerty, kdybychom na to dostali povolení od města,“ uzavřel Sochor.