S přicházejím jarem přibývá každoročně i lidí, kteří doma provádějí generální úklid. Jedna povedená rodinka, která si uklidila nejen doma, ale také na zahrádce doslova vyvrhla svůj domovní odpad, včetně kachliček a dvou postelí na prostranství vedle hlavní silnice za hnidouským hřbitovem.

Kolemjedoucí řidiči se nestačili divit. Strážníci, kteří v místech prováděli pravidelnou hlídkovou činnost, zajistili potřebné indicie a na základě těchto se jim možná nakonec podaří zjistit a dopadnout původce skládky. „Věc jsme předali úředníkům z odboru životního prostředí, kteří mají tyto záležitosti na starosti,“ řekl mluvčí kladenských strážníků Milan Krupka.

Odstraňování černých skládek přišlo kladenskou městskou pokladnu vloni na 414 tisíc korun, ale díky osobám, které na území města vykonávají veřejně prospěšné práce, je částka o poznání nižší, než, kdyby se muselo zaplatit za úklid renomované firmě.

Slaňáci, které úklid zakázaných skládek stál vloni 118 tisíc korun, byli navíc v několika případech loni úspěšní a původce černých skládek dokázali i dostihnout.

„Osoby se ke svému činu se doznaly a pracovníci odboru životního prostředí jim nařídili skládku odstranit.

„Podle mého názoru je tento výchovný moment účinnější, než kdyby dotyční zaplatili pokutu. Pro příště si jistě svůj čin rozmyslí,“ řekla vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu ve Slaném Helena Mohylová. Ve Slaném patří podle jejích slov obvykle k nejproblémovějším lokalitám stará zavřená silnice ve směru na Louny a spojovací cesta z Netovic do Hrdlíva. Navíc doplnila, že jen úklid černých skládek od počátku měsíce ledna stál slánské daňové poplatníky již nejméně osm tisíc korun, přičemž úklid cesty k hrdlívu si na vlastní náklady obstarala tato obec.

„Každopádně jsou pro nás velkými pomocníky skauti, kteří pravidelně a velmi ochotně pomáhají uklízet zejména drobný odpad, jenž se válí v lesích a parcích. Děti jsou asi jediní a zdatní dobrovolníci,“ doplnila Helena Mohylová.

K problémovým místům, která naopak uklízejí kladenští se pravidelně řadí: „Garáže v Rozdělově, garáže v Šulcově ulici, dále v Zahradní ulici v Kročehlavech, ve Vrapické a ulici Sportovců. Jsou samozřejmě i další místa, ale tam množství odpadu nebývá tak markantní. je to zásah do pokladny, ale bohužel s tím musíme každoročně počítat,“ řekl mluvčí kladenského magistrátu Libor Kasík.