Jak už Kladenský deník informoval, někteří lidé proti chystanému kroku uspořádali petiční akci. Ta má příznivce zejména mezi rodiči, jejichž děti navštěvují starou školu Fr. Melichara na náměstí T. G. Masaryka.


Vlnu odporu rozdmýchalo veřejné zasedání zastupitelstva města, při němž starosta města Ivan Záboj předložil zastupitelům základní podklady pro sloučení. „Návrh není pouze z mé hlavy. Je to výsledek několikaleté koncepce školského systému a také součást předvolebního programu. Navíc jsem předložil zastupitelům pouze návrh na jehož prostudování mají celé prázdniny. Jsou v něm uvedena především ekonomická fakta, která nás ke slučování vedou. Je to zejména každoroční nárůst žáků, kteří mají trvalé bydliště mimo Unhošť a v jejichž obci je základní škola, při celkovém poklesu počtu dětí v místních školách. Současný stav nás tedy nutí věnovat ročně miliony i školákům, kteří nejsou zdejší, místo abychom tyto finanční prostředky použili na rozvoj města,“ uvedl jeden z důvodů slučování starosta Unhoště Ivan Záboj.


„Zároveň si také myslím, že je zbytečné, aby v tak malém městě byla rivalita mezi dvěma vzdělávacími zařízeními. Před pěti lety byl ve městě veliký zájem o novou školu, ale v posledních letech jsou některé ročníky s počtem žáků na hranici zavření, což dokazují zápisy žactva. Chceme tak zabránit jejímu úpadku a dát možnost všem dětem se kvalitně vzdělávat,“ dodal Záboj.


Ředitelé škol se však tomuto stanovisku brání zejména tím, že rozhodnutí přišlo v nejméně vhodnou dobu, kdy školy najeli na nové školské vzdělávací programy, na jejichž přípravě pracovali několik let. Také argumentují tím, že sloučením ušetří pouze stát nikoliv město. „Svítit a topit se bude muset stejně v obou budovách,“ uvedl ředitel nové školy Jiří Šimáček.