Kvůli tomu, aby chod zdejší základní devítileté školy nebyl narušen, rozhodlo se vedení obce přispět rodičům dětí – poskytnout jim motivační příspěvek.
„Naše škola je v perfektním stavu, do rekonstrukce jsme za poslední roky investovali spoustu peněz a připadám si hrozně, že musím lidi uplácet, aby si k nám našli cestu. Mělo by to být asi úplně jinak,“ uvedl starosta Zvoleněvsi Pavel Richtr. Každý prvňáček dostane nyní pět tisíc korun jako příspěvek na dopravu a stravování, ale tyto peníze budou rozděleny do několika ročníků. „Problém je v tom, že kdybychom příspěvek dali rodičům najednou, není jistota, že k nám jejich děti nastoupí i příští rok. Podle jeho slov není problém v počtu dětí jako takových, ale v tom, že jich řada dojíždí. „Kupříkladu mateřskou školu máme plnou a dokonce jsme museli žádat o výjimku, jenže to jsou děti odjinud, které potom zpětně nastoupí do málotřídek v bližších obcích jakými jsou Neuměřice a Slatina,“ doplnil starosta.

Přesto, že škola přijde Zvoleněvské každoročně zhruba na osm set tisíc korun, o jejím zavření prý v žádném případě neuvažují.
„Problém bude poprvé skutečně jen s tou první třídou. Nyní máme sto padesát tři žáků, z toho je devadesát dva dojíždějících ze čtrnácti okolních obcí. Vzhledem k tomu, že se u nás před šesti lety narodilo jediné dítě, tak přijde k zápisu pouze to jedno,“ sdělila ředitelka školy Alena Jurenková.
Škola, která je v perfektním stavu nejen po technické stránce, když zde byly přistavěny nové učebny, vyměněna okna, rekonstruována tělocvična i kuchyně, ale disponuje 14 kvalitními pedagogy včetně dvou vychovatelek, je schopna poskytnout dětem plnohodnotné vzdělání běžné základní školy. „Budeme zřejmě muset přistoupit ke kompromisu a spojit budoucí prvňáčky s druhým ročníkem. Nic jiného nám asi nezbyde,“ doplnila ředitelka Alena Jurenková.

„Je to škoda, když vidíte že se do oprav a modernizace zařízení investují miliony a žáků se potom nedostává. V každém případě být zřizovatelem pouvažovala bych o tom, jestli by pak spíše neměly být zrušenytakvané malotřídky, když není možné naplnit velkou školu,“ uvedla žena z obce.