Nejsou ale zdaleka jediní, kteří se objevují v autoškolách. Starší lidé využívají nabídky kondičních jízd pro ty, co už řidičský průkaz mají, ale dlouho neřídili. Cena kurzů se pohybuje v rozmezí 7900 – 10 000 korun, jezdí se nejrůznějšími vozy, nejvíce ale Škodou Fabií.
V Autoškole Hanes v Kročehlavech mají účastníků pořád stejně, ale teď v létě přece jenom o trochu víc. Na lekce chodí především studenti, hlavně ti, kteří nedávno složili maturitu. O další kročehlavskou školu Porkert stojí lidé stejně jako jindy. „Je to taková všehochuť, ale studenti hlavně, to je jasné,“ řekl majitel.


Na nedostatek zájemců si nemůže stěžovat ani Ladislav Müller, který má autoškolu skoro padesát let. Jak sám říká, o frekventanty nemá nouzi. „Teď v létě jsou to převážně studenti, ale i starší generace, která si řidičské průkazy pořizuje kvůli zaměstnání,“ sdělil.
Müller jako ´starý harcovník´ by rád také upozornil na některé autoškoly, hlavně na ty z Berouna, jež slibují nízkou cenu, čímž samozřejmě nalákají spoustu lidí, protože cena je to, na co se zájemci dívají prvně. „Neuvědomují si ale, že vynaloženým penězům zdaleka nemusí odpovídat kvalita výuky. V polovině kurzu lidé zjistí, že se moc nenaučili a chtějí přestupovat, což je složitější. Autoškoly z nich stejně ty peníze dostanou, někdy i víc, než předtím inzerovaly. Člověk čtyřikrát propadne u zkoušky a poplatky narůstají,“ upozornil.
Podle Müllera by si lidé měli uvědomit, že autoškola není kurz pletení. „Mně jde o stavovskou čest, aby se z těch, co projdou mými kurzy, stali plnohodnotní řidiči. Aby jim to, co se naučili, pomohlo přežít,“ dodal.


Autoškoly Vosyka i ESOX, s. r. o., mají průběžně stejný počet zákazníků po celý rok. V kurzech jsou zastoupeny všechny věkové kategorie řidičů.
Zato Autoškola Skala zaznamenala menší počet uchazečů o řidičské průkazy. „Já jsem důchodce a mě to tak stačí,“ uvedl s úsměvem majitel.
Mírný nárůst mají v Autoškole Trnka-Moravec, která má své působiště ve Slaném a Velvarech. Žádná věková skupina zákazníků zde výrazně nepřevažuje, i když je pravda, že stoupá počet žen nad třicet let. Cena kurzů se pohybuje kolem 10 000, ale je možné se i dohodnout.
Více budoucích řidičů se přes léto objevuje i v Autoškole Slaný. Věkové skupiny jsou promíchané, lidé žádají kondiční jízdy.
ww.kladensky.denik.cz