Podle bleskového průzkumu Kladenského deníku jen průměrný nákup nezbytných věcí pro prvňáčka může vyjít zhuba na 2400 korun. Ve škole děti totiž obvykle dostanou spíše drobnější pomůcky, jako jsou gumy, podložky, skicáky, štětce a naštěstí ještě i učebnice.


Některé pomůcky děti dostanou ve škole

„Dětem dáváme drobné pomůcky v hodnotě asi dvou set korun, veškeré učebnice a také pracovní sešity. Ty jim i včetně knih zůstanou, protože se většinou jedná o to, že se do nich kreslí nebo vpisuje a následně už nejsou použitelné,“ sdělila zástupkyně ředitelky pro první stupeň Monika Kosová ze 7. základní školy ve Vodárenské ulici v Kladně. Doplnila, že v následujících letech už žáci klasické knihy opět vracejí.

Seznam nezbytných věcí obvykle dostávají ještě před zahájením školního roku nebo hned první den výuky. Nejedná se tedy o žádné překvapení, a to ani pro děti, které si dnes již poměrně běžně svoji budoucí školu mohou prohlédnout při návštěvě v rámci posledního ročníku mateřinky. V mnohých školách si dokonce mohou nanečisto zkusit i výuku, a to ještě několik měsíců před skutečným začátkem školního roku.

První dny v lavici

„V pondělí ráno rodiče děti předají přímo třídní učitelce. Na lavicích už mají připraveny svoje pomůcky, které od nás dostanou. Jsou tu skutečně jen jednu hodinu, aby je učitelka informovala o tom, co se k čemu používá a děti se seznámily se spolužáky a samozřejmě také s ní. Hned druhý den je informační schůzka pro rodiče, kde jim sdělíme organizační záležitosti. První skutečná třídní schůzka je koncem září. Tam se probírá, jak se děti zapojily a adaptovaly,“ nastínila první školní měsíc Kosová.

V papírnictvích už se tvoří fronty

Vzhledem k tomu, že nákup věcí pro prvňáčka není zrovna levnou záležitostí, mnozí rodiče podle slov spolumajitelky papírnictví v ulici T. G. M. v Kladně Anny Fialové nakupují po etapách například v hodnotě po pěti stech korunách. Podle našich propočtů se může pohybovat od zhruba devatenácti set korun do téměř až tří tisíc a to už je pořádný zásah do rodinného rozpočtu.

„Zatím to ještě není tak horké, ale doufám, že tento týden už začnou nakupovat. Dnes ku příkladu první přišli až po jedenácté hodině. Za ty roky nakupují skoro pořád to samé, jen nároky dětí se zvyšují. Například když jde v kinech nějaká nová animovaná pohádka, chtějí věci s jejími motivy. Za to ale samozřejmě připlatí, protože se odvádí poplatek za autorská práva,“ uvedla Fialová.

Kolik vás bude stát nákup pro prvňáka
batoh s vyztuženými zády od 720,– do 1400,–
penál nevybavený od 100,– do 140,–
bačkory od 70,–
sáček na bačkory od 40,– do 90,–
krabička na svačinu od 38,– do 86,–
švihadlo od 49,– do 100,–
obaly na učebnice všechny obaly cca 60,–
záložky do knížky cca10,–
cvičky; cvičební úbor od 50,–; od 100,–
hadřík na utírání obvykle z domova 0,–
větší kelímek na kreslení s bezpečnostním uzávěrem cca 20,–
ručník s poutkem od 50,–
obal na notýsek viz. výše
10x obal na sešity A5 viz. výše
desky na sešity malé od 70,– do 90,–; velké od 80,– do 100,–
desky na VV A4 cca45,–
desky na čísla zakládací cca 60,–
desky na písmena cca 80,–
nůžky od 25,–
1x folie malá cca 7,–
1x folie velká cca 11,–
fixy 6 ks od 12,–; 12 ks od 22,–
10x čtvrtky A3⋌cca 20,–
progressa 6 ks od 44,–; 12 ks od 80,–
2x tužka č. 2 trojhranná cca 4,–
pero Tornádo cca 18,–
kulatý štětec č. 8 cca 12,–
suchý pastel(křídy) 6 ks od 44,–; 12 ks od 80,–
blok A4 bez linek cca 22,–
papírové hodiny cca 15,–
papírové kapesníky balení cca 20,–
toaletní papír cca 6,50