Petra Voráčková a Soňa Heroldová stály u zrodu nového školního časopisu s názvem G – Listy. Nejen ony, ale celá studentská redakce odvedla kus vynikající práce.

Jak celý projekt vznikl?
Petra Voráčková: Časopis vznikl hlavně z iniciativy profesorky Pavly Štěpánkové. Ve škole vycházel studentský tisk již dříve pod různými názvy, ale vždy po nějaké době zanikl, jelikož zřejmě redakce neměla dostatek času na jeho přípravu. My jsme se rozhodly, že se o to pokusíme znovu. Hlavní rozdíl v naší práci je, že chceme oslovit čtenáře především našimi webovými stránkami. Podle všeho se nám to daří, jelikož počet přístupů od minulého týdne, kdy byly stránky spuštěny, činí již čtyři sta. Adresa virtuální verze je www.g-listy.xf.cz

Byly začátky těžké
Petra: Paní profesorka je náš patron. Oslovila nás přímo v hodině, zda bychom nechtěly založit redakci. Tato informace se následně roznesla po celé škole, takže s námi spolupracují i studenti z různých ročníků. Celkem nás je sedmnáct, s tím, že kdo chce, může poslat svůj příspěvek bez toho, že by byl člen redakce.

Jak pracuje redakce G – Listů?
Soňa Heroldová: Scházíme se ve volné učebně či studovně. Hodně se domlouváme přes maily, jelikož všichni mají různý rozvrh a málokdy se sejdeme ve větším počtu.

Máte rozdělené typy zpráv?
Soňa: Rozdělené okruhy máme. Někdo dělá kulturu a hudbu. Chceme se především zaměřovat na Kladno a získávat co nejvíc rozhovorů. Teď máme i dva publicisty, které baví politika.

S jakou osobností se vám už podařilo udělat rozhovor?
Soňa: Do prvního čísla se nám podařilo udělat rozhovor s protagonisty hry Jaromír Jágr, Kladeňák, především s představitelem hlavní role Davidem Matáskem. Do druhého plánujeme povídaní s Vilmou Cibulkovou, Jiřím Mádlem a Miroslavem Etzlerem.

Jak na vás celebrity působily?
Petra: Všichni oslovení byli velmi příjemní. David Matásek nás překvapil svou skromností.

Vy jste tedy šéfredaktorky?
Soňa: Za nějaké šéfky se rozhodně nepovažujeme. Petra například vytváří naše webové stránky. Zatím se nám podařilo udělat první listopadové číslo. Chceme načasovat datum vydání na první den v měsíci. Bude to vlastně takové shrnutí událostí předcházejících třiceti dnů.

Jste školní časopis, vaše pozornost se tedy soustředí hlavně na gymnázium?
Soňa: Na školu jako takovou se také soustředíme. Snažíme se informovat studenty o školních akcích či všeobecném dění. Také máme v plánu každý měsíc zveřejnit rozhovor s jedním kantorem. Doufáme, že nám v tom vyjdou vstříc.

Hledaly jste inspiraci i v jiných podobných projektech?
Pavla Štěpánková: Na jiné školní noviny jsme se koukat ani nechtěly, chceme být originální. Navíc máme o jejich vydávání povědomí z minulých redakcí, které se na našem gymnáziu vystřídaly. Máme jejich stará čísla. Myslím, že Petra, co se týče webu, je velmi dobrá.
Petra: Každý z nás čte různé časopisy, takže víme, jak vypadají.

Co bylo nejtěžší? Vyskytl se při tvorbě prvního vydání nějaký problém?
Petra: Nejsložitější byla celková organizace všech lidí, kteří se na tvorbě G - Listů podílejí. Jinak žádný větší problém nebyl.
Soňa: Myslím si, že do budoucna bude problematické financování barevného tisku. Není to zrovna nejlevnější záležitost.

Jak jste zvládly tisk?
Pavla Štěpánková: Toto vydání jsme tiskly v časovém presu. Uspořádaly jsme slavností křest v tělocvičně školy. Nestihly jsme tedy sehnat ani nic levnějšího.
Soňa: Máme kontakty od paní ředitelky na firmy, které se školou spolupracují, tak doufáme, že se nám podaří nalézt nějaké sponzory.

Kdo zajišťuje kontrolu textu?
Pavla Štěpánková: Editorkou a korektorkou v jedné osobě jsem zatím já, ale budu si muset sehnat nějakou pomoc, jelikož materiálů bude, čím dám tím více.

Fotografie si upravujete samy?
Petra: Ano, občas nám je někdo poskytne ze svého archivu. Snažíme se, aby vše bylo správně, co se týče autorských práv.

Kde si mohu G - Listy přečíst?
Soňa: Jeden výtisk necháváme ve škole na nástěnce, jeden poskytujeme učitelskému sboru. Popřípadě dáme také jedno vydání osobnosti, která nám poskytla pro dané číslo rozhovor. Náklad je do pěti kusů.
Pavla Štěpánková: G - Listy, které mají k dispozici učitelé, po jejich přečtení dávám do knihovny. Také jeden umísťujeme do archivu.

Už se objevily nějaké ohlasy?
Petra: Ohlasy jsme již zaznamenaly, zatím pouze dobré. Jediné, co nám čtenáři vytýkali, je, že v prvním vydání se málo věnujeme právě Kladnu samotnému. Také správce školního webu mi poskytl pár dobře míněných rad. Myslíme si, že jsou všichni rádi, že časopis vznikl.
Pavla Štěpánková: Škola chce, abychom byli dobří. Veškeré připomínky jsou tedy míněny pozitivně. Na webových stránkách máme i vzkazník, do kterého lze případné náměty i připomínky napsat. Nebráníme se časopis přizpůsobit požadavkům okolí, ale musí nám je sdělit.

Baví vás novinářská práce? Co budoucnost?
Soňa: Ráda bych po maturitě studovala žurnalistiku. Měla jsem víc představ o vysoké škole, ale zkušenost při tvorbě G - Listů mě pouze utvrdila v tom, že se chci novinařině věnovat.
Petra: Mě tato práce začala velmi bavit hlavně po zdařilém rozhovoru s Davidem Matáskem. Doslova mě to nadchlo.