Důvodem je dlouhodobě chystaná stávka učitelů, kteří dnes vyjadřují svůj nesouhlas s nedostatkem financí ve svém resortu.
Přestože je to směrem k výuce postoj negativní, žáci škol tento krok vítají s velkým potěšením, že mohou zůstat doma.

V jediný den, kdy kantoři učit nebudou, ušetří společné pokladně několik desítek milionů korun. Kladenští a slánští kantoři, jichž dnes oznámilo svoji absenci ve školách celkem 642, ušetří na výplatách více než půl milionu korun.

„Je potřeba protestovat a jsem ráda, že to chápe i většina našich rodičů, protože s nedostatkem peněz jsou spojeny i výdaje na školní pomůcky a my ani rodiče nechceme, aby o ně byly děti v budoucnu ochuzeny,“ uvedla ředitelka 1. základní školy ve Slaném Na Hájích Věra Bělochová. Podle jejích slov se zaměstnaci rozhodli svobodně a do stávky dnes vstoupili všichni.

Poněkud jiného názoru je například její kolega ze 3. základní školy ve Slaném Martin Hrabánek, jenž si je vědom, že ve školství peníze chybí, ale stávku po zkušenostech nevidí jako řešení. I jeho podřízení měli svobodnou volbu, nikdo však dnes této možnosti nevyužil.

„Už jsem dlouhou dobu mimo školu, a tak si vůbec nedovedu představit, zda bude mít stávka nějaký efekt. Na druhé straně mají dnešní učitelé výhodu, že mohou nesouhlasit. Za socialismu jsme sice měli odbory, ale nikdo z nás si neodvážil proti nařízením vlády protestovat ani náznakem. Také se nám spousta věcí nelíbila, ale odbory nám v ničem stejně nepomohly,“ uvedla bývalá profesorka kladenského gymnázia Perla Sklenářová.

Učitelé, kteří se dnes v hojném počtu sejdou na pražském Maltézském náměstí, trvají neustále na tom, aby vláda dokázala najít potřebné tři miliardy v rozpočtu, jež by v příštím roce udržely reálnou výši mezd učitelů a ještě přitom stačily pokrýt inflaci.

„Je to sice hezké, že učitelé chtějí přidat, ale volna mají tolik, co si běžný zaměstnanec nemůže ani dovolit. Dnešní stávkou mi leda komplikují život. Tak málo zase nemají a tohle povolání si vybrali dobrovolně,“ uvedla maminka žáka Základní školy ve Pcherách.

„Myslím si, že kantoři mají volna dost. Můj vnuk chodí do šesté třídy Základní školy v Amálské ulici v Kladně. Protože jsem v důchodu, budu s ním doma. Rodičům by to jinak zkomplikovalo život,“ uvedl Miloslav Jeřábek z Kladna.

Školy, které se dnes do stávky zapojí, budou na dveřích opatřeny logem Českomoravského odborového svazu. Kladenský stávkový výbor zasedá v bývalé ubytovně YMCA v kanceláři oblastní rady pracovníků školství (OROS).