Skutečně si myslíte, že jsou vaše děti a jejich věci ve školách v bezpečí? Kladenský deník v minulých dnech navštívil několik místních základních škol a testoval, jestli je možné se do školy dostat, i když jste úplně cizí člověk, a jestli někdo pozná, že tam vlastně nemáte co dělat. A právě při tomto pokusu jsme v zabezpečení škol našli obrovskou mezeru, kdy se mezi vaše děti bez větších problémů může v nejhorším případě dostat i pedofil!

Jedná se o dobu obědů nebo velkých přestávek, kdy mnohým žákům končí vyučování, tou dobou se zde dveře prakticky netrhnou. I proto jsme si tento čas na testování vybrali, do všech tří škol jsme se dostali a navíc se tu mezi dětmi téměř bez povšimnutí pohybovali. Podle slov pedagogů bývají kritická také období zápisů, kdy v mnohých případech dochází ke krádežím.

Základní škola v ulici Zd. Petříka

Vzhledem k tomu, že jedná o školu dvou budov, brána na její pozemek je otevřena celý den, ale oba vchody do budov jsou podle vyjádření jejího ředitele Stanislava Bubeníčka v době dopoledního vyučování uzamčeny. Dostat se sem lze jen zazvoněním na službu, která vás dovede přímo kam potřebujete.
Přes obědy jsou však oba vchody odemčeny, protože děti přecházejí do jídelny. Do školy jsem se tedy vydali kolem půl dvanácté. Dveře nám ochotně podržela služba, jež se patrně domnívala, že si jdeme vyzvednout nějakého žáka.

Zamířili jsme tedy do prvního patra, které jsme celé prošli, druhého, a až ve třetím se nás první učitelka zeptala, koho hledáme. Na její otázku jsme odpověděli, že ředitele a dotyčná učitelka s námi vyslala malého chlapce, aby nám

„Ocitli jste se tu v době, kdy skončilo vyučování na obou stupních a děti se volně pohybují po dvoře a přecházejí na obědy. Také sem přicházejí lidé, kteří mají u nás předplacené obědy. Ty by si ale měla pohlídat paní, jež má na starosti stravování. Po té půl dvanácté se tedy bezpečnost ohlídat moc nedá. Nicméně kantoři mají za povinnost u každého, koho neznají, zjistit totožnost,“ uvedl ředitel školy Stanislav Bubeníček.
„Asi před dvěma lety jsme měli právě touto dobu problém s tím, že nám během zápisů vykradli školní jídelnu. Proto jsme zamykali neustále, ale časem jsme od toho odstoupili, protože kdyby došlo k něčemu ve škole a my bychom museli budovy rychle evakuovat, mohl by nastat problém najít klíč. Měli jsme tu i případ mladíka, který se sem asi třikrát zkoušel dostat pod záminkou, že se chce zeptat na pronájem tělocvičny. To je moje starost, a proto ho personál odeslal do mé kanceláře. Nikdo ho však nedoprovodil a než jsme si uvědomili, že vůbec nic nechtěl, tak nám proběhl celou chodbu a vůbec ke mně nedošel,“ dodal Bubeníček.

ZŠ v Amálské ulici

Bez problémů jsme se dostali i do další Základní školy v Amálské ulici, která sídlí opodál. Dveře nám otevřela paní, která si pravděpodobně zrovna vyzvedla své dítě. Vešli jsme tedy do budovy a zopakovali postup s procházením jednotlivých pater. Opět až v posledním poschodí nás zastavila uklízečka, která se nás pouze zeptala, co hledáme, a opět nám velice ochotně popsala, kde se nachází ředitelna. Nikdo nás však nedoprovodil! Proto jsme znovu prošli celou školu až do suterénu k jídelně, kde žáci právě obědvali, a poté jsme zamířili do kanceláře vedení.

„Problém spočívá v tom, že když už je do budovy vpuštěn jeden rodič, většinou čeká hned za vchodovými dveřmi, a tak dochází k tomu, že vpustí další lidi. V oblasti, kterou jste procházeli, tam, kde mají děti uloženy aktovky, normálně hlídá školnice, ale nyní zřejmě něco řešila s žáky, takže vás nezaregistrovala. Souhlasím s tím, že celkově je doba obědů velmi kritická a může se sem dostat prakticky kdokoli,“ sdělila zástupkyně ředitelky Jaroslava Doleželová s tím, že i v této škole se již setkali s problémem krádeže v době zápisů.

Základní škola v ulici C. BoudySvé žáky stoprocentně nemůže ochránit ani škola, která k tomu zdánlivě má všechny předpoklady. Jedinou budovu s přístavkem a jediným vchodem, který hlídá dozor z vrátnice. Přesto i zde jsme uspěli a bez problémů se dostali dovnitř.

V době obědů je tu opět odemčeno a uklízečka, jež měla službu, si ani nevšimla, že do školy někdo vstoupil. I zde jsme zopakovali postup s procházením pater a nezastavil nás vůbec nikdo!

„Asi tomu nebudete věřit, ale jsem opravdu ráda, že tento test děláte. Často se dohaduji s rodiči o tom, že nemohou pochopit, proč není otevřena zadní brána. Jak sami vidíte, najde se i moment, kdy jsme neuhlídali ani jeden vchod, natož dva. Abychom děti a jejich věci alespoň nějak ochránili, dopoledne je zamčeno a každá návštěva se zapisuje na vrátnici. Přes obědy je ale odemčeno, protože si rodiče děti vyzvedávají,“ uvedla ředitelka Zuzana Chvojková.

Zuzana Vlková