Spory, petice a dokonce ani podaný návrh na referendum o splynutí dvou unhošťských škol v jednu některým místním lidem nebyly nic platné. Před několika dny totiž Krajský soud v Praze tento návrh zamítl, a to tak, že proti jeho rozhodnutí není odvolání.

„Minulý týden jsme od krajského soudu obdrželi rozhodnutí ve věci podání návrhu přípravného výboru pro vyhlášení místního referenda pro splynutí škol. Ten ho zamítl a proti tomuto rozhodnutí nejsou opravné prostředky, tedy nelze se odvolat ani ve správním řízení,“ sdělil starosta Unhoště Ivan Záboj.
Zatímco vedení obce je s tímto rozhodnutím spokojeno, někteří místní lidé, kteří již od počátku proti myšlence sloučení bojovali, jsou zklamáni.
„Jsem opravdu rád, že konečně budeme moci naplno pracovat. Na konci měsíce budeme provádět stěhovací práce z jedné školy na druhou. V září už tedy všechny tři třídy prvňáčků uvítáme v objektu v Komenského ulici,“ uvedl starosta s tím, že chmurné předpovědi některých protestujících rodičů o zvyšování počtu prvňáků se nepotvrdily. V září jich do unhošťské školy nastoupí 56, což je srovnatelný počet jako v minulých letech.

K jejich radosti ale nakonec také dodal, že město požádalo ministerstvo financí o prostředky na výstavbu výdejny jídel v budově školy na náměstí T. G. Masaryka.

„Domnívám se, že šlo spíše o boj právníků než o to, že návrh by byl sám o sobě špatný. Ti , kteří ho podávali, nejsou vystudovaní a neznají různé právní kličky, takže si myslím, že to ztroskotalo hlavně na slovíčkaření. Z rozhodnutí soudu nadšená nejsem, ale samozřejmě ho všichni musíme respektovat. Všeobecně si však myslím, že starosta by se měl více řídit přáním občanů než soudy nebo odborníky. Je to přece jenom služba lidem,“ řekla předsedkyně školní rady ze Základní školy v Komenského ulici v Unhošti Monika Beličková.