Děti jsou prý za sloučení rády
„Jak jsem očekával, od začátku školního roku se již situace kolem škol uklidnila a většina rodičů je s reorganizací tříd a jejich spojením v jednu spokojena. Samozřejmě ti rodiče, kteří proti změně intenzivně bouřili, budou nespokojeni vždy, ale většina nám nakonec dala za pravdu. Stejně tak jak jsem přepokládal byl nejmenší problém dětmi. Některé byly dokonce rády, že sloučením teď chodí do budovy jejich školy i stejně staří kamarádi,“ uvedl starosta Unhošti Ivan Záboj.

Rodiče jsou rádi za zachované kolektivy
„Máme syna ve třetí třídě a výhodu spatřujeme v tom, že v nové škole pro malé je jídelna a nemusejí tedy nikam docházet. Navíc jsou tam společně děti, které se znají už ze školky a to jim určitě může usnadnit i samotný přechod z mateřské na základní školu. Podle těchto prvních dnů si tedy myslím, že to bylo dobré rozhodnutí, ale na opravdové hodnocení je ještě brzy,“ řekl rodič Petr Vyskočil.
„Ze všeho nejdůležitější ale stejně je zájem učitelského sboru a schopný ředitel, pokud by tohle ve škole nebylo, tak by ani sebevětší organizační změna nic nezlepšila,“ dodal Vyskočil.

„Řekla bych, že na hodnocení je zatím brzy, ale i když se teď může zdát, že je všechno v nejlepším pořádku, skutečné důsledky sloučení původních dvou škol teprve vyplynou na povrch. Škola nemá peníze a to se bude muset někde odrazit. Například jen tím, že je sloučili, museli určitý obnos vrátit kraji, ale ten už jim nikdo zpátky nedal. Přitom počty dětí zůstaly stejné a s přibýváním těch přespolních ve vyšších ročnících se ještě budou zvyšovat,“ nastínila situaci matka školáků Ivana Koulová.

Ředitelka je nová, ale sbor zůstal
Kromě organizace samotné prodělala škola ještě jednu velkou změnu, a to ve vedení. Na post ředitele od počátku září nastoupila Zuzana Fišerová, která kdysi v jedné z unhošťských škol učila.

„Když jsem se hlásila do výběrového řízení, samozřejmě jsem věděla, že to bude hodně složitý nástup do zaměstnání. Kantorskou práci mám ale hodně ráda, a tak jsem s tím počítala. Upřímně ale musím přiznat, že jsem teď na samém začátku a vždy když se setkám s nějakým problémem, řeším ho asi déle, než by to trvalo, když bych ve funkci byla delší dobu. Naštěstí mám díky práci v Kladně a Berouně mnoho kolegů, kteří mi mohou poradit,“ popsala svůj nástup nová ředitelka.

Družina se zatím tluče s kroužky
„Mám pocit, že škola se rozjela dobře. Trošku se trápíme s tím, jak sladit chod kroužků a družin, protože některé družinářky mají pocit, že je kroužky obírají o děti, ale rodiče jsou zase naopak rádi, že jejich děti stráví volný čas smysluplně. Pokud se vyskytne nějaký problém z jejich strany, snažím se s nimi problém řešit individuálně. Aby měli možnost poznat mě všichni, budou se dnes konat první rodičovské schůzky,“ sdělila Zuzana Fišerová.

Prvňáci navštěvují tři třídy
Podle vyjádření starosty se ani nenaplnily chmurné vize některých rodičů, již tvrdili, že nebude dostatek místa pro všechny děti jdoucí do prvních tříd. Současná škola má zhruba 56 prvňáčků a ti navštěvují tři třídy, což je vzhledem k velikosti Unhoště poměrně velkorysé.

„Padaly dokonce návrhy, že by stačily dvě první třídy, ale já byl proti. Rodičům jsem slíbil, že se děti nebudou ve třídách těsnat a to jsem chtěl dodržet. Kromě toho jsme ve škole s menšími žáky zřídili novou družinu, která tu předtím vůbec nebyla. Také chyběly kroužky, a tak se není co divit, že o původní novou školu nebyl takový zájem. Tyto rozdíly teď zmizely,“ doplnil Záboj.

„V letošním roce sice ještě dostali příkazem, že musejí zachovat počty tříd, ale nedostatek financí by v příštím roce mohl mít za následek slučování tříd a na to jsme upozorňovali už v začátku. Ale abych jen nekritizovala, jsem ráda za to, že alespoň zatím ponechali stejné kolektivy dětí a zůstali téměř všichni učitelé,“ dodala Koulová.