Na Kladensku a Slánsku zatím rapidní pokles u předškolního a školního věku nenastal. Mateřské školy jsou pořád plné a základní školy stále otevřené. Kladenský deník udělal průzkum ohledně naplněnosti těchto institucí.

Mateřské školy jsou v Kladně i Slaném zaplněny a pro příští školní rok prý budou také. V Kladně k uspokojení poptávky otevřeli již čtvrtou nově zrekonstruovanou Mateřskou školu v Dubí. Ve Slaném přistavují nové třídy.

V tomto školním roce zaplnilo 699 prvňáků celkem třicet tříd základních škol v Kladně. Podle mluvčího Magistrátu města Kladna, Viléma Frčka, by do prvních ročníků školního roku 2011/2012 mělo nastoupit okolo 750 žáků.

„Tento mírný nárůst nebude činit problémy vzhledem k dostatečné kapacitě kladenských základních škol,“ řekl Frček s tím, že termíny zápisů pro příští školní rok jsou stanoveny na 21. a 22. ledna. V pátek od 14 do 18 hodin a v sobotu od 9 do 12 hodin.

Ředitelka Základní školy a Mateřské školy ve Vodárenské ulici Zuzana Holečková sdělila, že pokud bude větší počet předškoláků, plánuje otevřít ještě jednu třídu.

„Myslím, že naše škola má určitou prestiž, snažíme se prezentovat v médiích a na internetu a dále nabízíme výuku angličtiny již od prvního ročníku s názvem Super nature,“ zdůraznila přednosti zařízení Holečková.

Ve Slaném bylo ve třech základních školách celkem 180 žáků, z nichž 47 dojíždělo z okolí. „Podle demografického průzkumu by pro příští školní rok mělo k zápisu přijít 165 předškoláků ze Slaného a počítá se, že přijdou i děti z okolí,“ sdělila vedoucí odboru školství a tělovýchovy Městského úřadu ve Slaném, Dagmar Karlíková.

Druhá základní škola ve Slaném je zajímavá podle slov zástupkyně ředitele Miroslavy Golisové zejména genetickým čtením. „Vzděláváme děti bez slabikování. Máme zkušenost, že se lépe učí a mají vztah ke čtení,“ řekla Golisová. „Dále můžeme nabídnout rodičům družinu do pozdních odpoledních hodin a kvalitní pedagogy,“ zakončila zástupkyně ředitele.