Přestože se zjara vyjímaly v hnízdě celkem tři čapí hlavičky, podle místních bylo posléze jedno z mláďat nalezeno bez známek života na zemi u komína. I tak je odchování mláďat velký úspěch. Každoročně se dospělosti dožije spíše jen zlomek vylíhnutých opeřenců. Někdy zasáhne dravec, jindy třeba přírodní živel. Kačičtí čápi jsou díky tomu raritou, na kterou se jezdí dívat lidé i ze vzdálených míst regionu.

„Kroužkování čápů v Kačici pořádáme roky ve spolupráci s hasiči a ornitologem. Bez plošiny bychom se nahoru nedostali. Velké poděkování proto patří kladenským profesionálům, že zajistili vysokozdvižnou plošinu a také bývalému veliteli hasičů ze Stochova Janu Šilhánovi, který se i tentokrát ochotně zapojil. Vloni, kdy jsme kroužkovali tři čápata, nám ještě pomáhal i bývalý šéf slánských hasičů Miroslav Hendrych, bohužel, byla to jeho poslední akce. Už není mezi námi,“ řekl starosta Kačice Libor Němeček. Mimo to připomněl nemalou zásluhu o záchranu starého komína bývalého Koulova mlýna ze strany vlastníka - soukromé společnosti Boxed, která se ve spolupráci s obcí postarala o opravu kouřovodu, aby hnízdo na samém vrcholu mohlo vůbec dál plnit svoji funkci.

Při kroužkání čápů je hasičská plošina nezbytná | Video: Jitka Krňanská

Jak doplnil ornitolog Stanislav Lepič, kterému asistoval i tentokrát jeho syn, letošní kroužkování dvou opeřenců se uskutečnilo už v polovině června. Jindy se kroužkuje nejdříve o prázdninách. „Čapí rodiče ale snesli vejce dříve a čápatům už je kolem 30 dní. Tím, že jsme jim nasadili kovové kroužky, které podléhají centrální evidenci, je možné sledovat i jejich další cestu životem. Koncem srpna zpravidla odletí i s rodiči do Izraele a dále pak do Afriky,“ uzavřel ornitolog.