VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slaňáci dnes budou diskutovat o podobě Masarykova náměstí

Slaný – To, že slánské Masarykovo náměstí výrazně změní svou tvář, se ví už dlouho. Nikdo ovšem zatím nedokáže odpovědět na to, jak přesně bude zrevitalizované náměstí vypadat. Nahrazena má být nevyhovující dlažba, stejně tak jako zeleň a další prvky, které náměstí příliš nelichotí. Vyměněno by mělo být i stávající veřejné osvětlení. Největší otázkou posledních dní je ovšem umístění repliky mariánského sloupu. Veřejná diskuze o celé revitalizace se koná už dnes od 17.30 hodin v Městském centru Grand.

13.6.2018
SDÍLEJ:

Na Masarykovo náměstí ve Slaném byla dočasně umístěna maketa sloupu.Foto: Martin Nič

Umístění repliky mariánského sloupu, jehož maketa už pro představu občanů na náměstí stojí, vzbuzuje mnoho reakcí. Podle neoficiální ankety, kterou město Slaný spustilo na svých facebookových stránkách, bylo pro umístění sloupu 33 % uživatelů, zatímco zbylých 67 % ho nechce. Oficiální anketa by měla být spuštěna právě po dnešním veřejném projednání.

Se dvěma typy rozličných reakcí se setkává také starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS). „Jedna skupina lidí má naprosto pozitivní reakce a děkují nám za to, že jsme maketu sloupu na Masarykovo náměstí dali a že dáváme veřejnosti prostor k tomu, aby se lidé mohli vyjádřit, aby si sami řekli, jestli sloup chtějí nebo ne. To jsou lidé, kteří pochopili princip toho, že naším úmyslem bylo vyvolat diskuzi, pozvat je na územní projednávání a dát lidem prostor, aby si řekli – chceme sloup, nebo ho chceme v jiné podobě, chceme ho na jiném místě a tak dále. Zkrátka, aby se svobodně vyjádřili k tomu, jakým způsobem to vnímají,“ řekl Kladenskému deníku Martin Hrabánek.

Pak je tu ale dle starostových slov ještě druhá skupina lidí. „Ti zřejmě nepochopili, co tím chci říct a ti rovnou řeknou: „Proč nám rvete na náměstí sloup, my ho tam nechceme!“ Ti lidé ale nepochopili smysl celé akce, že jsem úmyslně nechal vyrobit maketu návrhu, abychom si my všichni měli šanci říct, jestli se nám sloup na náměstí líbí, jestli to na nás není moc velké, nebo jestli bychom stáli o jiné umístění, než uprostřed náměstí,“ sdělil Martin Hrabánek, podle kterého odpůrci nepochopili, že maketa je pouze dočasná, a že má pouze pomoci k tomu, aby si veřejnost takovou věc dokázala vůbec představit, a nerozhodovalo se tak jen od stolu.

„Mrzí mě, že Slaňáci ještě nepochopili, když takovou anketu dělám, že je to právě kvůli tomu, abych jim dal na vybranou a poznal jejich názory. Když bych chtěl něco rozhodnout, tak se to stane a nikdo se o tom nedozví. Ale já to tak nechci,“ zdůrazňuje Hrabánek. Podle svých slov ani on si sloup na náměstí příliš představit nedokázal a i jemu maketa ukázala, že podstava pod sochou je příliš velká a umístění sochy uprostřed náměstí, kde se koná řada akcí, by asi nebylo nejšťastnější. „Nebránil bych se jiné variantě, ale jak říkám, to vše jsou podněty, které musíme předat architektovi,“ uzavřel Hrabánek.

Výsledek ankety, kde většina uživatelů sloup odmítá, pečetily také dotázané slánské osobnosti. „Nějaká úprava náměstí je určitě potřeba, protože povrch náměstí je v hodně zanedbaném stavu. Příznivcem tak agresivních změn, jako je přesouvání sochy Masaryka či budování nové fontány, rozhodně nejsem. O mariánském sloupu ani nemluvím, protože to je dle mého názoru úplná hloupost. Náměstí by jeho umístění uškodilo už jen z pohledu pořádání různých společenských akcí a podobně. Určitě jsou nějaké opravy náměstí potřeba včetně například nového osvětlení, ovšem změn, které jsou nyní navrhovány, je až moc. Hlavně jsem nikde ještě neviděl ani cenu projektu, jejíž výše se obávám,“ uvedl slánský opoziční zastupitel Ladislav Peška (KSČM).

K tématu se vyjádřil také Martin Nič, člen komise pro kulturu a památky města Slaného. „Vždy jsem byl příznivcem historického vzhledu slánského Masarykova náměstí a obdivoval historické fotografie, na kterých se uprostřed plochy vyjímá dominantní mariánský sloup. Studie revitalizace náměstí ve Slaném, která byla Slaňákům předložena, znázorňuje ale zcela jiný sloup. Za mariánský ho pochopitelně také považovat můžeme, ale v minulosti byla jeho funkce zcela jiná,“ vysvětluje Martin Nič.

Podle něj se sloup přibližně do 17. století nalézal v Pražské ulici v místech dnešního Hotelu Praha. Tenkrát v těchto místech ještě nebyla zástavba, jen pole, několik stodol a vedla tudy cesta ze Slaného do Prahy. U sloupu, rozcestníku, který byl na hranici města, se tenkrát poutníci se Slaným loučili. Při rozrůstání města musel být přestěhován. Dnes se navrhovaný sloup nalézá na hřbitově ve Slaném.

„Sloup ze slánského hřbitova je o poznání drobnější, není tak mohutný, jaký na slánském náměstí stával téměř 240 let až do roku 1920, kdy byl barbarsky stržen. Sloup byl připomínkou morových ran, které zasáhly ve středověku město Slaný. Na původním sloupu byla znázorněna zeměkoule, na které byla Panna Marie. Tak, jak je v těchto dnech prezentována studie sloupu na náměstí, neodpovídá poměr podstavy k drobnější soše z místního hřbitova. Když připustíme i podstatné zmenšení podstavce tak, aby poměr k soše byl vyvážený, tak se bude vždy jednat pouze o něco, co nemá s původním mohutným mariánským sloupem nic společného ani historicky, ani svým posláním,“ řekl Martin Nič. „Pokud to shrnu, tak původní sloup, který byl zničen a odvezen na bývalou skládku komunálního odpadu v Netovické ulici a už se nikdy nenašel ANO, ale tento rozcestník z Pražské určitě NE,“ uzavřel Nič.

Podobného názoru je také slánský fotograf a spolupracovník Deníku Jiří Skála. „Jedná se o rozcestník, nikoli mariánský sloup, který v životě na náměstí nestál. Spíše si myslím, že by ho na náměstí umístit neměli. Asi by mi ale nevadilo, kdyby sloup umístili někam jinam, než na volné prostranství uprostřed náměstí, protože už takhle tam není moc místa,“ myslí si Skála.

Své NE vyřkl také slánský galerista Jiří Hruška. „Jsem velkým příznivcem soch, takže kdyby město chtělo dát na náměstní kvalitní sochu, tak budu prvním, který bude pro. Ovšem tohle není, ani nikdy nebyla, nikterak dobrá socha,“ uvedl Jiří Hruška.

V téhle otázce podle galeristy snad ani nejde o estetický pohled. „Tady má někdo chuť restaurovat věci naprosto nesmyslně, a tak přemýšlí nad podobnými záležitostmi. Čas ovšem nelze vrátit. Já si myslím, že je potřeba koukat do budoucna, hledat například řešení pro to, aby měli mladí lidé kde bydlet, aby město dostalo zpátky do svých rukou sběr odpadu, aby někdo konečně našel řešení týkající se problémů s parkovacím domem a podobně. Přál bych si, aby se město chovalo jako řádný hospodář a nevymýšlelo naprosto zástupné byť do očí bijící akce,“ uzavřel Jiří Hruška.

Autor: Jan Brabec, Kateřina Nič Husárová

Místo události:
13.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 30 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka, pizzař/ka, pekař/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: chuť učit se, elán do práce, zkušenosti výhodou nikoliv podmínkou (rádi profesionálně zaučíme), trestní bezúhonnost, příjemné vystupování, pozitivní přístup k práci, vlastní seberealizace a chuť kariérně růst. , , Telefonický kontakt možný každý den od 8:00 do 20:00h. Pracoviště: Pizza for you s.r.o., švermov, 28. října, č.p. 1212, 273 09 Kladno 7. Informace: Jan Šubin, +420 777 760 729. Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 20 450 Kč Úředníci v oblasti daní rada / odborný rada Oddělení vyměřovací II. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Služba zahrnuje zejména:, Koordinace a metodické usměrňování rozhodujících směrů výkonu správy daní, poplatků nebo jiných obdobných peněžitých plnění, zahrnující stanovení jednotných pravidel pro uplatňování pravomoci správců daně.. Pracoviště: Finanční úřad pro středočeský kraj, územní pracoviště v kladně, Osvoboz. pol. vězňů, č.p. 3181, 272 01 Kladno 1. Informace: , . Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 15 000 Kč Řidiči tahačů Řidiči sk. C + E. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadujeme:, ŘP sk. C + E, karta řidiče, profesní průkaz., Pracovní náplň:, nepravidelná pracovní doba, turnusové jízdy , Nabízíme:, slušné jednání, k uvedené mzdě jsou diety. Pracoviště: Stl express s.r.o., V Bažantnici, č.p. 2636, 272 01 Kladno 1. Informace: Mykola Kuzmyk, +420 774 499 890. Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč Obsluha lakovacích zařízení na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů Lakýrník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: Praxe v oboru vítána.. Pracoviště: Strong work s.r.o., prac., Netovická, č.p. 386, 274 01 Slaný 1. Informace: Otakar Leitgeb, +420 800 145 146.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Na ochranu domů po H-Systemu chce kraj dát 750 tisíc

Ilustrační foto.

Zloději jízdních kol řádili ve Slaném

Vydáváním účtenek se některé kempy nezatěžovaly

Střední Čechy – Příznivější výsledky než jiné turisticky atraktivní regiony zaznamenaly střední Čechy během rozsáhlé kontrolní akce celníků nazvané Kemp II, při níž se kontroloři v průběhu prvních dvou srpnových týdnů zaměřili výhradně na to, jak provozovatelé tábořišť plní povinnosti vyplývající ze zákona o elektronické evidenci tržeb: podnikateli často proklínaného EET. Jiným slovy: zda zákazníkům vydávají účtenky – a také zda elektronické údaje o platbách řádně zasílají do evidenčního systému správce daně.

Až na vrcholky hor se 165 kily na zádech a neckyáda na suchu: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 18. až 19. srpna 2018.

OBRAZEM: Konalo se Mistrovství ČR v drezuře

Královice – V Jezdeckém centru Královický dvůr se konalo Mistrovství ČR v drezuře 2018. Od středy 15. srpna až do neděle 19. srpna tu se svými koňmi soutěžili dospělí, děti, nebo celé týmy a nechyběly ani paradrezurní soutěže.

OBRAZEM: Libušín roztančil Ikaros Fest

Kladno – V sobotu odpoledne se na libušínském náměstí konal IKAROS FEST 2018. Festival začal krátce po 14. hodině a celým dnem provázel známý moderátor Standa Berkovec.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT