VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slaňáci dnes budou diskutovat o podobě Masarykova náměstí

Slaný – To, že slánské Masarykovo náměstí výrazně změní svou tvář, se ví už dlouho. Nikdo ovšem zatím nedokáže odpovědět na to, jak přesně bude zrevitalizované náměstí vypadat. Nahrazena má být nevyhovující dlažba, stejně tak jako zeleň a další prvky, které náměstí příliš nelichotí. Vyměněno by mělo být i stávající veřejné osvětlení. Největší otázkou posledních dní je ovšem umístění repliky mariánského sloupu. Veřejná diskuze o celé revitalizace se koná už dnes od 17.30 hodin v Městském centru Grand.

13.6.2018
SDÍLEJ:

Na Masarykovo náměstí ve Slaném byla dočasně umístěna maketa sloupu.Foto: Martin Nič

Umístění repliky mariánského sloupu, jehož maketa už pro představu občanů na náměstí stojí, vzbuzuje mnoho reakcí. Podle neoficiální ankety, kterou město Slaný spustilo na svých facebookových stránkách, bylo pro umístění sloupu 33 % uživatelů, zatímco zbylých 67 % ho nechce. Oficiální anketa by měla být spuštěna právě po dnešním veřejném projednání.

Se dvěma typy rozličných reakcí se setkává také starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS). „Jedna skupina lidí má naprosto pozitivní reakce a děkují nám za to, že jsme maketu sloupu na Masarykovo náměstí dali a že dáváme veřejnosti prostor k tomu, aby se lidé mohli vyjádřit, aby si sami řekli, jestli sloup chtějí nebo ne. To jsou lidé, kteří pochopili princip toho, že naším úmyslem bylo vyvolat diskuzi, pozvat je na územní projednávání a dát lidem prostor, aby si řekli – chceme sloup, nebo ho chceme v jiné podobě, chceme ho na jiném místě a tak dále. Zkrátka, aby se svobodně vyjádřili k tomu, jakým způsobem to vnímají,“ řekl Kladenskému deníku Martin Hrabánek.

Pak je tu ale dle starostových slov ještě druhá skupina lidí. „Ti zřejmě nepochopili, co tím chci říct a ti rovnou řeknou: „Proč nám rvete na náměstí sloup, my ho tam nechceme!“ Ti lidé ale nepochopili smysl celé akce, že jsem úmyslně nechal vyrobit maketu návrhu, abychom si my všichni měli šanci říct, jestli se nám sloup na náměstí líbí, jestli to na nás není moc velké, nebo jestli bychom stáli o jiné umístění, než uprostřed náměstí,“ sdělil Martin Hrabánek, podle kterého odpůrci nepochopili, že maketa je pouze dočasná, a že má pouze pomoci k tomu, aby si veřejnost takovou věc dokázala vůbec představit, a nerozhodovalo se tak jen od stolu.

„Mrzí mě, že Slaňáci ještě nepochopili, když takovou anketu dělám, že je to právě kvůli tomu, abych jim dal na vybranou a poznal jejich názory. Když bych chtěl něco rozhodnout, tak se to stane a nikdo se o tom nedozví. Ale já to tak nechci,“ zdůrazňuje Hrabánek. Podle svých slov ani on si sloup na náměstí příliš představit nedokázal a i jemu maketa ukázala, že podstava pod sochou je příliš velká a umístění sochy uprostřed náměstí, kde se koná řada akcí, by asi nebylo nejšťastnější. „Nebránil bych se jiné variantě, ale jak říkám, to vše jsou podněty, které musíme předat architektovi,“ uzavřel Hrabánek.

Výsledek ankety, kde většina uživatelů sloup odmítá, pečetily také dotázané slánské osobnosti. „Nějaká úprava náměstí je určitě potřeba, protože povrch náměstí je v hodně zanedbaném stavu. Příznivcem tak agresivních změn, jako je přesouvání sochy Masaryka či budování nové fontány, rozhodně nejsem. O mariánském sloupu ani nemluvím, protože to je dle mého názoru úplná hloupost. Náměstí by jeho umístění uškodilo už jen z pohledu pořádání různých společenských akcí a podobně. Určitě jsou nějaké opravy náměstí potřeba včetně například nového osvětlení, ovšem změn, které jsou nyní navrhovány, je až moc. Hlavně jsem nikde ještě neviděl ani cenu projektu, jejíž výše se obávám,“ uvedl slánský opoziční zastupitel Ladislav Peška (KSČM).

K tématu se vyjádřil také Martin Nič, člen komise pro kulturu a památky města Slaného. „Vždy jsem byl příznivcem historického vzhledu slánského Masarykova náměstí a obdivoval historické fotografie, na kterých se uprostřed plochy vyjímá dominantní mariánský sloup. Studie revitalizace náměstí ve Slaném, která byla Slaňákům předložena, znázorňuje ale zcela jiný sloup. Za mariánský ho pochopitelně také považovat můžeme, ale v minulosti byla jeho funkce zcela jiná,“ vysvětluje Martin Nič.

Podle něj se sloup přibližně do 17. století nalézal v Pražské ulici v místech dnešního Hotelu Praha. Tenkrát v těchto místech ještě nebyla zástavba, jen pole, několik stodol a vedla tudy cesta ze Slaného do Prahy. U sloupu, rozcestníku, který byl na hranici města, se tenkrát poutníci se Slaným loučili. Při rozrůstání města musel být přestěhován. Dnes se navrhovaný sloup nalézá na hřbitově ve Slaném.

„Sloup ze slánského hřbitova je o poznání drobnější, není tak mohutný, jaký na slánském náměstí stával téměř 240 let až do roku 1920, kdy byl barbarsky stržen. Sloup byl připomínkou morových ran, které zasáhly ve středověku město Slaný. Na původním sloupu byla znázorněna zeměkoule, na které byla Panna Marie. Tak, jak je v těchto dnech prezentována studie sloupu na náměstí, neodpovídá poměr podstavy k drobnější soše z místního hřbitova. Když připustíme i podstatné zmenšení podstavce tak, aby poměr k soše byl vyvážený, tak se bude vždy jednat pouze o něco, co nemá s původním mohutným mariánským sloupem nic společného ani historicky, ani svým posláním,“ řekl Martin Nič. „Pokud to shrnu, tak původní sloup, který byl zničen a odvezen na bývalou skládku komunálního odpadu v Netovické ulici a už se nikdy nenašel ANO, ale tento rozcestník z Pražské určitě NE,“ uzavřel Nič.

Podobného názoru je také slánský fotograf a spolupracovník Deníku Jiří Skála. „Jedná se o rozcestník, nikoli mariánský sloup, který v životě na náměstí nestál. Spíše si myslím, že by ho na náměstí umístit neměli. Asi by mi ale nevadilo, kdyby sloup umístili někam jinam, než na volné prostranství uprostřed náměstí, protože už takhle tam není moc místa,“ myslí si Skála.

Své NE vyřkl také slánský galerista Jiří Hruška. „Jsem velkým příznivcem soch, takže kdyby město chtělo dát na náměstní kvalitní sochu, tak budu prvním, který bude pro. Ovšem tohle není, ani nikdy nebyla, nikterak dobrá socha,“ uvedl Jiří Hruška.

V téhle otázce podle galeristy snad ani nejde o estetický pohled. „Tady má někdo chuť restaurovat věci naprosto nesmyslně, a tak přemýšlí nad podobnými záležitostmi. Čas ovšem nelze vrátit. Já si myslím, že je potřeba koukat do budoucna, hledat například řešení pro to, aby měli mladí lidé kde bydlet, aby město dostalo zpátky do svých rukou sběr odpadu, aby někdo konečně našel řešení týkající se problémů s parkovacím domem a podobně. Přál bych si, aby se město chovalo jako řádný hospodář a nevymýšlelo naprosto zástupné byť do očí bijící akce,“ uzavřel Jiří Hruška.

Autor: Jan Brabec, Kateřina Nič Husárová

Místo události:
13.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Odborní pracovníci hospodářské správy Hospodář/ka 23 000 Kč

Odborní pracovníci hospodářské správy Hospodář/ka - nákupčí. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kvalifikační přepoklady , - ukončené středoškolské vzdělání s maturitou, - výhodou orientace v problematice ve vedení skladové agendy, , Další požadavky , - ochota učit se novým věcem a přijmout nové pracovní postupy, - spolehlivost, pečlivost,proaktivita, - pracovní nadšení, flexibilita, - schopnost týmové a samostatné práce, - systematičnost a logické myšlení, , Pracovní doba - 7,00 - 15,30hod, , Nabízíme: , Zázemí stabilní společnosti, smysluplnou práci v dobrém týmu a příjemném prostředí, příspěvek na stravování, příspěvek na dopravu, příspěvek na penzijní připojištění, nárok odměnu za dosažení životního jubilea, 5 týdnů dovolené za rok, náborový příspěvek ve výši 9.000,- Kč.. Pracoviště: Centrin cz s.r.o. - unhošť, Tyršovo náměstí, č.p. 211, 273 51 Unhošť. Informace: Kamila Filipová, +420 725 292 767.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 900 Kč

Pracovníci v oblasti prodeje jinde neuvedení Asistent / asistentka prodeje. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16900 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme:, komunikativnost, flexibilitu, příjemné a reprezentativní vystupování, profesionální přístup (zodpovědnost), orientaci na zákazníka, ochotu učit se novým věcem, výpis z rejstříku trestů, vysoké pracovní nasazení, práci na PC (Excel)., Výhodou znalost AJ, NJ, PJ., Práce je vhodná i pro osoby se zdravotním omezením., Zaměstnavatel je ochoten zaměstnat i cizince. , Náplň práce:, kreativní, různorodá práce v prodejně a obsluha e-shopu., Dále prodej zboží na prodejně, příjem objednávek, informace o cenách, balení zboží., Funkce pokladní při prodeji zboží, poskytování základní technické podpory, klientský servis, doplňování zboží. Pod vedením provádění inventury skladu, úklid prodejny., Směny: ranní / odpolední, 1x za 14 dní sobota., Nabízíme:, odpovídající mzdu s možností navýšení po zapracování, měsíční prémiové ohodnocení + příspěvek na dovolenou a příspěvek na Vánoce., Profesní růst v rámci zaměstnavatele, příplatek za směnnost, příspěvek na stravné (dotovaný oběd za 14 Kč)., Slevy na prodávaný sortiment., Příspěvek na důchodové připojištění, příspěvek na zdravotní péči až 1000 Kč ročně, příspěvek na kosmetiku 500 Kč ročně.. Pracoviště: Jaroslav nešleha-prodejna, Ivana Olbrachta, č.p. 63, 272 01 Kladno 1. Informace: Jaroslav Nešleha, .

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 25 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník / servírka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme:, spolehlivost, zodpovědnost, ČTR. Vzdělání lze nahradit praxí v oboru., , Telefonický kontakt: denně v 9:00 - 18:00 hod.. Pracoviště: Dimitar penkov bachvarov, prac., Holandská, č.p. 2543, 272 01 Kladno 1. Informace: Dimitar Bachvarov, +420 603 205 095.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 15 000 Kč

Řidiči tahačů Řidiči sk. C + E. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Požadujeme:, ŘP sk. C + E, karta řidiče, profesní průkaz., Pracovní náplň:, cesty po Evropě v délce cca 3 týdny, potom cca 4 dny volno., Nabízíme:, slušné jednání, k uvedené mzdě jsou diety. Pracoviště: Stl express s.r.o., V Bažantnici, č.p. 2636, 272 01 Kladno 1. Informace: Mykola Kuzmyk, +420 774 499 890.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Střední Čechy (15. 6. 2018) – Dopravní značení u rekonstruovaného chodníku ve Vráži na Berounsku – směrové tabule.
17

Dopravní značení musí řidiči vnímat rozumně

Videosouhrn 16.–17. června 2018

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Spalničky stále nenechávají lidi na pokoji

Střední Čechy – Jestliže sympatická nula za 23. kalendářní týden dávala naději, že se postup onemocnění nebezpečnými spalničkami ve středních Čechách zastavil, v uplynulém týdnu už bylo vše jinak: byl hlášen nový potvrzený případ.

Na Sletišti padla osmitisícovka, vidět byli potomci slavných

Kladno – Vítězem mezinárodního mistrovství ČR ve vícebojích, které nahradilo TNT Meeting, se v Kladně stali český desetibojař Jan Doležal z Olympu Praha a Marthe Koala z Burkiny Faso. Doležal potěšil, když překonal hranici osmi tisíc bodů, přesně o 33 bodů. Povedlo se mu to poprvé v kariéře. 

Veřejnosti byla představena kniha Bratronická zastavení

Bratronice – V rámci oblíbeného hudebního festivalu Bratroňský džbán byla veřejnosti u příležitosti 790. výročí obce Bratronice představena publikace nesoucí název Bratronická zastavení. Tu má na svědomí dlouholetý pracovník místního obecního úřadu Radoslav Müller a kladenský regionální historik Miroslav Oliverius. A právě druhý ze jmenovaných autorů poskytl Kladenskému deníku o knize krátký rozhovor.

Netradiční závod odstartoval v Holšinách

Dobříš /FOTOGALERIE/ - U Vackova rybníka odstartovali v sobotu po poledni závodníci na běžecko-plaveckou trať závodu swimrun. Závod, který vznikl teprve jako druhý v republice svého druhu, čítá celkem 15,2 kilometrů běhu a 2,6 kilometrů plavání v sedmi rybnících.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT