I to bylo důvodem, proč zastupitelé nepřistoupili zatím k volbě jeho nástupce.

Přesto bylo potřeba některé pozice už obsadit. Novou zastupitelskou se tak po delší odmlce stala lékařka Renata Ranková (bezpartijní za ODS) a místo v radě obsadil Tomáš Kunst (ODS).

Zasedání bylo náročné a více než šestihodinové. Jen o rozpočtu na příští rok se přítomní dohadovali déle jak tři hodiny. Na přetřes přišel i tentokrát věčně diskutovaný parkovací dům.

Pro přítomné byla středeční schůze více než náročná. Zpočátku to vypadalo, že si rozpočet Slaňáci ani neodhlasují. Pro některé opoziční zastupitele byl klíčový především spor o kapitálové výdaje.

Zastupitelé Ladislav Peška (KSČM) a Bohumil Šrom (ČSSD) ale i další kolegové žádali o podrobné vysvětlení jednotlivých položek, neboť jsou přesvědčeni o tom, že investice, které město chystá v příštím roce, ho ještě více zadluží.

Kvůli prodloužení některých termínů nedosáhne, dle odpůrců, město na evropské dotace a bude se muset zavázat revolvingovým úvěrem.

I přes počáteční úskalí byl nakonec rozpočet Slaného schválen, ovšem s velkým schodkem. Ruku pro něj zvedlo dvacet z přítomných šestadvaceti poslanců.

„Rozpočet města Slaný na rok 2014 je v hlavních položkách vyrovnaný a v nich víceméně shodný s rokem 2013. Protože ale budeme spolufinancovat projekty, na něž nám přispěje Evropská unie, a které rozpočet budou zatěžovat, musí si město vzít účelový revolvingový investiční úvěr.

Kvůli tomu vznikne deficit ve výši zhruba 221 milionů korun," sdělila Kladenskému deníku vedoucí finančního odboru úřadu ve Slaném, Zina Nová. Podle jejích slov je to nejschůdnější cesta, jak dosáhnout na evropské dotace, které následně část úvěru splatí. Ve finále zbude dluh už jen 120 milionový, který město zaplatí za 15 let.