Pvní diváci zhlédli snímky i v technologii 3D už v pondělí tento týden.

Prezentace byla určena novinářům a městským zastupitelům. Promítání pro veřejnost ale na sebe nenechá dlouho čekat. Návštěvníci biografu si prostorový obraz užijí na vlastní oči od začátku listopadu.

Náklady na modernizaci kina přesáhly částku 2,6 milionu korun. Součástí investice bylo také pořízení satelitní technologie, která umožní v kině pouštět nejrůznější přenosy.

Jak řekl místostarosta Slaného Jaroslav Hložek, v plánu jsou například důležitá sportovní utkání a město chce vyzkoušet také třeba přenos z newyorské opery.

„Bude potřeba to na něčem vyzkoušet, jestli o to bude zájem," nastínil Hložek.

Místostarostovou vizí je i zprovoznění kinokavárny, která by mohla vzniknout v nevyužitých suterénních prostorách budovy.

Podle něj bylo nutné do kina investovat, protože jinak hrozil kvůli úbytku návštěvníků jeho zánik.

Biograf na Masarykově náměstí byl uveden do provozu v roce 1997. Má kapacitu 76 míst.

Podle Hložka jeho návštěvnost klesá několik posledních let, kdy se digitální zařízení pro pouštění filmů stala součástí většiny tuzemských domácností. Lidé proto do kina nechodili i z důvodu, že se v něm kvůli zastaralé technice promítaly filmy se značným zpožděním.

„Měli jsme jen dvě volby. Kino zhasnout a nechat v něm hrát jen staré filmy, nebo investovat nemalé peníze," uvedl Hložek.

Digitalizace znamená nahrazení filmových projektorů digitální technologií a zároveň změnu zavedených způsobů distribuce, kino tedy bude moci promítat filmy třeba v den jejich premiéry.

Klesající tržby donutily k modernizaci kin řadu provozovatelů ve Středočeském kraji. Nově digitalizovaná kina jsou ve Stochově, Kralupech nad Vltavou a Kladně. Modernizaci kin provedli například i v Příbrami, Berouně nebo Kolíně.