Impozantní dominanta města v lokalitě Kvíček v ulici K. H. Borovského je situována do rozlehlého parku a skvěle zapadá do vilové čtvrti, která byla místními vždy vnímána jako poklidná zóna klidu a pohody.

Od doby, kdy se vlastníkem stal turecký majitel, stavby v areálu prakticky jen chátrají. Přestože majitelé tvrdili roky opak, je více než jisté, že „zámeček" zchátral a dnes je vhodný leda ke zbourání. Jako důvod uvádí vlastník společnost F & S Slaný vysoké náklady na provoz budovy, problematickou údržbu i nákladnou rekonstrukci.

Zachraňme zámeček

Vůbec první se do záchrany "slánské Hluboké" vložil úředník z úřadu územního plánování Vladimír Otta a informoval Slaňáky o problému na sociální síti. „Možnost, jak stavbu zachránit je mizivá, ale přesto ne zcela nereálná.

Proti hovoří fakt, že není registrovanou kulturní památkou a my jako úřady (územní plánování a odbor kultury) nemáme zákonnou oporu se proti tomu postavit. Naše námitky by byly smeteny ze stolu jako neodůvodněné.

Proto potřebujeme získat podporu z venku (tlak veřejnosti), který by mohl prokázat veřejný zájem. Možná by pomohla i petice občanů zaslaná starostovi města nebo na Ministerstvo kultury. Času je velmi málo," apeluje úředník. Pro záchranu „slánské Hluboké" se během víkendu vyjádřily stovky lidí.

Schůze bude v úterý

Kromě jednotlivců se do záchrany zámečku připojila i Společnost patriotů Slaného (SpS). Její předseda Martin Jirák svolal na zítřek 28. července na 19 hodinu do salonku restaurace Hamburk ve Slaném mimořádnou schůzi. „Kdo může a není mu tato skutečnost lhostejná, prosím přijďte!" zdůrazňuje předseda SpS Martin Jirák. O vývoji kauzy se dočtete v následujícím vydání Kladenského deníku.