Projekt se nyní nachází v první fázi, při níž chtějí organizátoři sesbírat co nejvíce názorů obyvatel Slaného.

„Od začátku prázdnin máme na webových stránkách vyvěšený internetový dotazník. V něm se vyptáváme místních, které ulice se jim nelíbí a co by se na nich dalo vylepšit. Nechceme, aby ten projekt byl jen o nás, ale aby se naopak vyjádřilo co nejvíce lidí, kteří ve Slaném žijí. Navíc se sami do některých částí města nemusíme dostat a hodně problémů nám může uniknout," vysvětlila jedna z organizátorek projektu, Širín Ježková.

Lidé přitom nemusí zůstat jen u návrhů, jakou ulici předělat, mohou se do projektu zapojit i aktivněji. V dotaznících mají respondenti místo i pro vlastní nápady. Kromě sprejů a barev mohou navrhnout i další způsoby, jak městské ulice zkrášlit.

„Chceme, aby se projekt líbil nejen mladým, ale aby zaujal všechny generace. V žádném případě nehodláme domy bez rozmyslu pomalovat nějakými klikyháky. Spíše se jedná o různé malby a barvy, které zalahodí oku," vysvětlila Ježková.

Organizátoři se však nebrání ani méně tradiční výzdobě. „Například někdo navrhl, že bychom na nějakém srazu nechali kolemjdoucí, aby si obtiskli dlaně do hlíny. Pak bychom z ní udělali dlaždice a obložili s nimi nějakou starou zeď, takže by vznikla taková mozaika rukou," uvedla Ježková.

Na dotaznících je uveden kontakt na informační centrum. Aktivní lidé se tedy mohou do projektu kdykoliv zapojit. Pořadatelé prý přijímají jak kreativce, tak ty, kteří by chtěli pomoci s organizací. „Chtěli bychom se projektu věnovat dlouhodobě, ale náš tým je ještě malý. Uvítáme tedy všechny zájemce," vyzvala Ježková.

autor: Tadeáš Burger