VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slánský malíř dobyl Velhartice

Velhartice, Slaný - Rozhovor se slánským výtvarníkem Tomášem Záborcem

17.8.2014
SDÍLEJ:

Slánský výtvarník Tomáš ZáborecFoto: Milada Záborcová


Romantický hrad Velhartice nacházející se v kraji Šumavy nedaleko Klatov, jehož počátky se datují do přelomu 13. a 14. století, je dnes nejen oblíbeným cílem letních turistických výletů.

Ne náhodou proto přilákal i slánského výtvarníka – malíře dřevěných obrazů Tomáše Záborce, jenž sem přijel vystavovat svoje díla. Na cestě ho doprovodili slánští muzikanti ze skupin Potokap a Deratizéři. Ti dotvořili správnou hradní atmosféru.

Sídlo feudálů je známo dnes především díky legendárnímu přátelství pánů Bušků z Velhartic, otce a posléze i syna, kteří se stali nejbližšími důvěrníky císaře Karla IV.

A jak o vztahu krále Karla s Buškem z Vilhartic víme z nerudovské Romance o Karlu IV. – ti dva už pili mnohou číši spolu a zapěli si z plných plic.

Rozpálený hradní areál se ve znamení písní rozezněl i letos a víno v chladivých kamenných zdech – byť bývalého pivovaru – bylo rovněž naléváno.

Jak se stane, že se výtvarník ze Slaného ocitne zrovna na Velharticích?

Jelikož vystavuji na hradech již řadu let a mám velmi rád jejich starou architekturu, podařilo se mi po předchozích vstřícných jednáních se zdejší paní kastelánkou pro letošní rok instalovat rozsáhlou expozici právě na takovémto krásném místě.

Hrady mají pro mě velké kouzlo – vyrůstají z daného místa a jeho podmínek, souzní s krajinou a okolní přírodou, pocházejí z časů, kdy lidé nenechali pronikat do jejich staveb cizorodé materiály.

Hradní prostředí má nejblíže k tomu přírodnímu, o jehož ztvárnění na svých obrazech usiluji i já.

Nepronikají do něj vnější vlivy, na syrově působivých kamenných zdech moje obrazy mohou k divákům nerušeně promlouvat.

Jakou akci jste toto léto pro návštěvníky tedy připravili?

Svoje výstavy zahajuji zpravidla vernisáží, což je vzhledem k tomu, že na hradech se instalují výstavy před vypuknutím sezóny, trochu problematické – zopakoval jsem tedy akci, která by měla tak trochu vernisáž nahradit – letní setkání sebe jakožto autora výstavy s návštěvníky.

Protože ale nerad ke své tvorbě sám hovořím, pozval jsem si jiné umělce – kamarády muzikanty, kteří svými slovy a zpěvem dokážou zasáhnout publikum mnohem lépe.

Kdo a jak se na Velharticích představil?

Hudebníci ze skupiny Potokap mají vnímání přírody i běhu světa mně hodně podobné a blízké – nápad pozvat je na „vernisáž“ tak byl na světě hned. Svoje vidění předávám divákům a návštěvníkům obrazy, strukturou dřeva, barvami… a tam, kde se mi nedostává ke sdělování slov, to právě toto hudební uskupení dokáže svými hlubokými texty a krásnou hudbou předat mnohem lépe.

A protože se ve svém hudebním obsazení značně prolínají s další výtečnou skupinou, kterou máme rádi již řadu let, s velkou radostí jsem oblíbené slánské Deratizéry pozval na výlet také.

Uvedení výstavy se odehrálo ve sklepních prostorách bývalého hradního pivovaru a já jsem byl moc rád, že již během tohoto neformálního setkání bylo zřejmé, že od prvních tónů svého koncertování mají oslovení milí hudební hosté posluchačům rozhodně co předat.

Skupinu Potokap s jejím trochu tajemným názvem přiblíží zpěvačka, z jejíž dílny pochází i celá řada samotných písní, Lenka Valentová:

Říkáme si Potokap, a to z mnoha různých důvodů. Kromě mnohosmyslů máme totiž rádi i vodní náměty a spontánní nápady. Naše historie je krátká a fádní. Za zmínku snad stojí, že od loňského roku se naše řady stihly rozšířit o nového kytaristu a zpěváka Václava, který obohacuje původní nástrojové torzo kapely – kytaristu a zpěváka Radka a kontrabasistu Knacka. Aby hlasů nebylo málo, přidávám se já.

Zpíváme především tak, aby nám to přinášelo radost, ale vedlejší účinky jsou více než vítány :) Moc rádi se setkáme s našimi posluchači na některém z festivalů, které nás ještě čekají. Přejeme všem léto plné slunečnic a durových akordů!

Slánská folk-rocková skupina Deratizéři je dobře známá nejen domácím fanouškům, ale tradičně si získává přízeň publika během klubových vystoupení i na letních festivalech po celé republice.

I na Velharticích byl zájem, který se této kapele z řad přítomných posluchačů dostal, mimořádný, a alespoň jedno CD s jejich tvorbou si z Velhartic odnášel domů snad úplně každý.

Na to, jak si Deratizéři zpívání bez pódia na hradním nádvoří v těsném kontaktu s diváky užívali, jsme se zeptali jejich frontmana, který za většinou písniček z repertoáru kapely i autorsky stojí, kytaristy a zpěváka Sváti Švába:

Koncert na hradě Velhartice byl naprosto úžasný. Nejsme příliš zvyklí hrát bez zastřešeného pódia, tím spíš přímo na trávníku a ve stínu větví stromu nad námi, ale mělo to takové své krásné kouzlo, hrálo se nám fantasticky a náramně jsme si to užili.

Diváci byli úplně skvělí, vytvořili nám parádní atmosféru a celé to bylo takové bezprostřední a hezké. Určitě budeme na tohle netradiční vystoupení na hradním nádvoří dlouho vzpomínat. Jsme moc rádi, že jsme si na vernisáži Tomáše Záborce mohli zahrát. Výstava dřevomaleb na hradě Velhartice bude přístupná až do konce letošního října.

Co kromě pozvání na ni vzkáže výtvarník Tomáš Záborec na závěr?

Vzhledem k tomu, že obliba navštěvovat česká hrady u nás stále stoupá, samozřejmě věřím, že i další z řady mých plánovaných hradních expozic přivítá své návštěvníky v letech příštích. A protože plány na setkání se svými příznivci mají bezesporu i výše uvedené skvělé slánské kapely, chtěl bych popřát všem, ať mají prostě léto plné jasných barev a krásných tónů.

AUTOŘI: KATEŘINA HUSÁROVÁ, MILADA ZÁBORCOVÁ

Autor: Redakce

Místo události:
17.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Borci LA LIGY se letos zapojili i do akce Movember a vybrali přes osm tisíc korun. Filip Gibiš je zcela vpravo

LA LIGA chystá obří Vánoční turnaj. Poprvé v Kyšicích a s dětmi

Ilustrační foto.
7

Středočeši dostávají nižší penze než Pražané. A pobírají je kratší dobu

Výroba stojí, platy nejsou. Soud pošle kladenskou Poldi do konkurzu

Rozhodnuto. Kladenská Poldi půjde do konkurzu. Podle informací České televize o tom rozhodl soud. Dlužníkovi se nepodařilo zajistit další financování huti. Výroba podniku stojí už měsíce a zhruba stovka zbývajících zaměstnanců nedostává výplaty.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Středočeské nemocnice poznají v úterý nové vedení

Střední Čechy – Nové vedení mají všechny nemocnice Středočeského kraje, které jako akciové společnosti fungují v Kladně, Příbrami, Benešově, Kolíně a Mladé Boleslavi. Před týdnem středočeští zastupitelé odsouhlasili změny stanov, podle nichž se počet členů jejich představenstev rozšíří ze tří na pět – s tím, že jedno místo bude vyhrazeno pro představitele asociace středočeských nemocnic a pro post předsedy představenstva se počítá s ředitelem nemocnice – a v pondělí krajští odkývli personální změny.

Divákům rozproudí krev v žilách třináctá Noc válečníků

Kladno - Po roční pauze čeká ve čtvrtek v 19 hodin kladenské publikum další Noc válečníků. Ve sportovní hale bude k vidění show bojových sportů v čele s thai boxem, MMA i karate Kyokushin. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT