Největší soutěžní setkání veteránů v regionu spojené s přehlídkou nablýskaných skvostů s názvem Slánský okruh, jehož tradice sahá až do roku 1952, se opět vydařilo.

Několikaměsíční přípravy, kdy si pořadatelé nedovolili opomenout jediný detail, se vyplatily. Díky iniciativě členů Klubu historických vozidel ve Slaném, podpoře města, sponzorů, desítkám dobrovolníků a v neposlední řadě krásnému počasí, se povedlo přilákat po roce do Slaného milovníky motoristického sportu a veteránů.

Akci tradičně moderoval patriot Slaného a motoristický fanda Berkovec Standa. Plakety a poháry vítězům předal starosta Slaného Martin Hrabánek.

Motorky, mopedy, motokola, velorexy, osobáky, policejní auta, kabriolety, sanitka, hasičské auto, autobus, cisterna, ameriky, traktory, stabilní stroje i vojenská technika. To vše a ještě mnohem více bylo k vidění v sobotu od osmi hodin na slánském náměstí.

Jedinečnou přehlídku si nenechali ujít obdivovatelé, kteří napříč generacemi zaplnili střed města.

„Je to úžasná podívaná a jsem moc rád, že takovou akci ve Slaném máme. Kdykoli vidím veteránský sraz a výstavu, vzpomínám na svoje mladé roky. Také jsem míval motorku, ale skončila kdoví kde.

Když člověk vidí, jak si to dokážou chlapi vypiplat, je mi až líto, že jsem si ji kdysi nenechal,“ řekl návštěvník Stanislav Hora. Při pohledu na červenou Škodu 110 R s úsměvem zavzpomínal na svá studentská léta, kdy řídil stejné kamarádovo auto.

„Chodili jsme na průmyslovku. Spolužák ale tehdy ještě neměl řidičák. Já ano. Červené erko jsme s jeho tátou jeli tehdy koupit až do Boleslavi. No a pak jsem ho denně řídil, abychom se mohli se spolužákem vozit. Na to vzpomínám moc rád,“ doplnil Hora.

Radost z jízdy, vzpomínky, nostalgie, to jsou hlavní důvody, které lidi na slánské náměstí každoročně přivádí. Kromě přehlídky a závodu účastníků, kteří museli v jednotlivých obcích kolem Slaného plnit dovednostní a vědomostní úkoly, byl také pro diváky připraven doprovodný program a hudba v podání dvou slánských kapel.

Dále nechyběla ani zábava pro děti v podobě skákacího hradu a malování na obličej, včetně občerstvení.

V odpoledních hodinách se stala velkým lákadlem profesionální módní přehlídka v podání brněnského Salonu první republiky. Promenádu, na které nechyběly pravé dobové modely, moderovala kurátorka oboru historických vozidel a spalovacích motorů Technického muzea v Brně Sylvie Zouharová Dyková.

Ke zdaru sobotní akce dodal po rozdání plaket a pohárů vítězům ředitel Slánského okruhu Martin Nič: „Jsem velice rád, že se sedmý okruh vydařil a všichni dorazili v pořádku do cíle. Poděkování patří nejen všem účastníkům, ale i těm, kteří se podíleli na přípravách a organizaci.“