Soutěž, která hodnotila nejenom komunikaci a otevřenost úřadu vůči občanům města, se konala již počtvrté. Letošního ročníku se zúčastnilo zhruba 150 úřadů z celé České republiky. Ocenění si převzali zástupci měst z rukou náměstka ministra vnitra pro řízení sekce legislativy, státní správy a územní samosprávy Petra Mlsny.

„Pro Kladno je klíčová otevřenost radnice, jde o jednu z našich priorit. Ocenění Přívětivý úřad si velmi vážíme, těší nás, že pozitivní a transparentní přístup radnice k lidem dobře hodnotí i Ministerstvo vnitra,“ řekl primátor Kladna Dan Jiránek a dodal, že cena je pro vedení města závazkem do budoucna. „Služby veřejnosti se snažíme neustále zlepšovat, a to na základě zpětné vazby od lidí. Mimo jiné tak pořádáme pravidelná Setkání s občany, plánujeme zrekonstruovat webové stránky či jsme inovovali radniční měsíčník. Samozřejmostí už jsou průběžné informace na sociálních sítích nebo životní situace na webu,“ uvedl.

Cílem soutěže je ocenit obecní a městské úřady s rozšířenou působností kategorie III., které nabízí nadstandardní kvalitu služeb pro své občany. Ministerstvo hodnotí v 60 kritériích například nabídku služeb pro občany, délku úředních hodin, ale i jak jsou zpracovány dokumenty v elektronické podobě tak, aby byly veřejně přístupné. „Hodnotili jsme hlavně poskytování nadstandardních služeb či běžných služeb v nadstandardní kvalitě. Oceňujeme především snahu představitelů úřadu o zvyšování přívětivosti, a to i nad rámec svých povinností a obecných standardů,“ uvedl náměstek Mlsna.

Na slánském úřadě vypukl požár.
Na slánském úřadě vypukl požár

Radost z ocenění má i vedení Slaného. „Naší snahou je přiblížit práci odborů našeho úřadu veřejnosti. Je pro nás důležitá kvalita služeb, aby občané byli s naší prací spokojeni,“ zdůraznil starosta Martin Hrabánek (ODS). Díky účasti v soutěži prý město mělo možnost porovnat své služby a jejich kvalitu s ostatními úřady. „Potvrdili jsme si, že zvolený směr je správný. Získali jsme také informace o příkladech dobré praxe odjinud, což je zajímavé pro rozvoj našeho města. Ocenění nás těší a je tou nejlepší motivací do další práce,“ dodal Hrabánek.

Tajemník slánského úřadu Jaroslav Brabec dodal, že je stále co zlepšovat „I tak můžeme být hrdí na práci našich zaměstnanců a na změny vedoucí k neustálému přibližování našeho úřadu lidem,“ řekl.

Den linky 155 se konal v Kladně.
Den linky 155 se konal v Kladně
Ubytovna. Ilustrační foto.
Bytová nouze trápí i Kladensko. Sociálních bytů je ale málo