Na programu byl tento bod už minulý týden, zastupitelstvo ho ale nestihlo projednat. O propachtování ale v programu pro zastupitele není ani zmínka. Kladenský deník se proto informoval přímo na radnici.

Mluvčí úřadu Lucie Krčková sdělila: „Pacht není uveden v dokumentech pro zastupitelstvo z toho důvodu, že to spolu nesouvisí. Prodeje a závažná majetková rozhodnutí má v kompetenci zastupitelstvo města, pronájmy má v kompetenci rada města."

Město chce podle všeho pronajmout část parkovacího domu, která je uzpůsobena parkování, příjezdu vozidel a zahrnuje i technologické prostory. Druhou část objektu má pronajatou banka.

Výnosy

Roční výnosy za parkování představují 150 tisíc korun, dalších zhruba 600 tisíc korun dostává město jako nájemné od banky. „Parkovací dům nelze využít jinak než pro parkování vozidel," sdělil ČTK vedoucí odboru správy majetku města Slaného Jiří Sejkora.

Náklady na provoz bude platit pronajímatel neboli podle nového občanského zákoníku pachtýř. Získá veškeré příjmy za parkování, jehož výši si bude moci sám určit. Minimální doba pronájmu musí být tři roky.

Město dům za 90 milionů korun splácelo, loni splátky zastavilo a chce slevu. Firma Koma Industry ale město žaluje. Slanému zbývá za dům doplatit 37 milionů korun, firma nabídla slevu 4,5 milionu korun.

Město ale nabídku nepřijalo a nechává si zpracovat znalecký posudek, který má adekvátní výši slevy určit. Zda společnost Koma Industry bude s městem dál jednat, nebo už nechá rozhodnout soud, zatím není jisté. Město také řeší platnost uzavřené smlouvy, kterou by také měl určit soud.

Parkovací dům byl vybudován v roce 2013 a má kapacitu téměř 150 aut, z toho 68 míst je vhodných i pro vozidla typu SUV. Systém funguje tak, že řidiči najedou na hydraulicky zvedanou plochu, zaplatí poplatek, automat jim auto vynese do patra a zaparkuje na volné místo.