„Veškerá naše humanitární pomoc bude směřovat konkrétně do Farní charity Hodonín, kde budou všechny prostředky poskytnuté od dárců přerozdělovány postiženým obcím. Občané, kteří se chtějí do pomoci zapojit, mohou od pátečního dopoledne až do nedělního večera přinášet na smluvní místo technické a čisticí prostředky, a to do prodejny Elektro. Je to obchod vedle restaurace Na Střelně,“ sdělila ředitelka Farní charity Slaný Nina Kubištová.

K dispozici je prostor prodejny otevřený v určených hodinách po tři dny. Protože je potřeba v postižených oblastech v první řadě vše odklidit, je nutné přinášet hlavně čisticí a úklidové prostředky, tak jako se to dělalo kdysi při povodních.

„Prosíme všechny, aby nosili zejména saponáty, savo a stejně tak další prostředky na úklid, jako jsou mopy, houbičky, rýžáky, hadry na podlahy, prací prášky, mýdla, kýble, prachovky košťata, lopaty, lopatky, hrábě. V každém případě je potřeba zajistit také elektrikářské pásky, pevné plastové pytle na odpady, koše, pracovní rukavice, gumové rukavice, stejně jako plastové fólie, krycí plachty, izolepy. Pro základní opravy potřebují lidé na Moravě dále zejména hřebíky, kladiva, vruty, pilky, ale i holínky, pláštěnky,“ popsala seznamy potřebného ředitelka charity Nina Kubištová.

Díky tomu, že ředitelka slánské farní charity Nina Kubištová pochází z Moravy přímo z postižené oblasti, je pro ni aktuální pomoc o to více srdeční záležitostí. „Pomáháme pokaždé každému, když je to potřeba, ale protože v zasažených městech žije většina mých příbuzných, které jsem ani zatím nestačila všechny obtelefonovat, je to pro mě tím spíše i osobní výzva,“ přiblížila Nina Kubištová.

Zapojila se i slánská radnice

Od prvních hodin se aktivně zapojila i slánská radnice. Jak sdělil v pátek ráno starosta Slaný Martin Hrabánek (ODS), sejde se krizový štáb města, který rozhodne, kam bude případná pomoc směřována a jaké. „Město Slaný připravuje transparentní účet, jehož výtěžek bude věnován vybrané obci zasažené čtvrtečním tornádem na jižní Moravě,“ upřesnil starosta.

Radnice v Kladně naopak rozhodla, že charitativních účtů existuje i tak mnoho a pomoc se tím jen roztříští. „Samostatnou akci město Kladno v tuto chvíli nepřipravuje a posílat nebudeme na Moravu zatím ani naše strážníky,“ sdělila mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková.

Všichni navíc nadále napjatě očekávají centralizované pokyny z vyšších míst. Zapojí se například i středočeští hasiči, kteří vytvoří takzvané technické odřady a postupně se do konkrétních měst rozjedou na základě domluvy i dobrovolní hasiči a stejně tak armáda.

V tuto chvíli ani sami starostové postižených moravských měst a vesnic nestojí o to, aby se někdo vydával fyzicky k nim na pomoc takzvaně na vlastní pěst, což zájemcům opakovaně oznamují i prostřednictvím médií. Už tak vypjatou situaci by to jen komplikovalo.

Kontaktní údaje:
Dárci mohou do obchodu ve Fügnerově ulici 172 ve Slaném přinášet materiální věci od pátku 25. června do neděle 27. června, vždy od 9 do 19 hodin.

Pokud by někdo chtěl kontaktovat charitu telefonicky a informace upřesnit, může volat na linku: 314 314 715 nebo mobilní číslo 777 978 065. Bližší informace se dozvědí zájemci také na Facebooku Farní charity Slaný.