„Vzhledem k tomu, že byl smrk opravdu velmi vysoký a při případné další vichřici už hrozil jeho pád a ohrožení okolních domů, bylo rozhodnuto o jeho pokácení,“ potvrdila mluvčí slánské radnice Markéta Růtová. Strom je sice mírně nahnutý, ale vzhledem k tomu, že byl vytipován jako rizikový, rozhodlo se vedení města ho využít jako vánoční.

"Současný majitel domu zakoupil nemovitost i se zahradou a stromem před rokem. Původní povolení ke kácení již ale vypršelo. Pan Král proto požádal o nové povolení a díky tomu jsme se dozvěděli, že se jedná právě o tento strom. O Vánocích proto udělá smrk určitě lidem radost," popsal anabázi Vladislav Konvalinka z Technických služeb Slaný.

Poslední rozloučení Václavem Zelenkou ve velké smuteční kapli kladenských hřbitovů.
OBRAZEM: Lidé se rozloučili s lidickým dítětem Václavem Zelenkou

Kvůli tomu, že dřevina rostla roky v husté rodinné zástavbě, její vyzdvižení ze zahrady zajistil po odříznutí jeřáb, který ho nad domy a zahradami bezpečně přenesl do areálu někdejších celních skladů v Dražkovické ulici. Tam ho parta chlapů naložila na vlek tažený traktorem.

Cesta vánočního stromu vyvrcholila v pondělí v pravé poledne. Dělníci vztyčili smrk v rohu náměstí na travnaté ploše na stejném místě jako všechny jeho jehličnaté předchůdce. Strom bude nazdoben a rozsvítit by se měl společně s výzdobou města už v sobotu 27. listopadu v podvečer. Zda se ale Slavnost světla uskuteční kvůli covid opatřením za přítomnosti veřejnosti, rozhodne vedení města Slaného definitivně v úterý 23. listopadu.