Počátky hvězdárny, kterou postavili v roce 1963 svépomocí občané Slaného v akci „Z“, členové astronomického kroužku a gymnazisté ve spolupráci s dělníky někdejší ČKD, kteří vyrobili její kopuli, připomněl veřejnosti někdejší ředitel slánského gymnázia Vladimír Němec, pohovořil také o tom, jak se hvězdárna stala posléze významnou na poli vědeckém. Do Slaného díky nadšení zakladatelů a pokračovatelů vždy mířily významné osobnosti ze světa astronomie, mezi kterými dodnes nechybí asi nejznámější popularizátor této vědy Jiří Grygar. Návštěvníky na slavnosti přivítal také starosta Slaného Martin Hrabánek a mezi váženými hosty nechyběla ani současná vedoucí hvězdárny Eliška Waldmannová.

Přestože hvězdárna měla po revoluci v 90. letech minulého století namále a hrozil její definitivní zánik, kdy se stala už jen terčem zlodějů, opět se našla skupina nadšenců, kteří měli zájem na tom, aby zažila znovuzrození a stala se astronomickým centrem celého regionu.

Během let 1994 - 1996 prošla instituce kompletní rekonstrukcí a 1. září 1996 byla opět slavnostně otevřena pro veřejnost. Největší podíl na znovuotevření hvězdárny mělo město Slaný. Trend návštěvnosti díky tomu nabral v následujících letech vzestupnou tendenci, začaly opět přicházet tisíce návštěvníků a postupně se i zlepšoval repertoár nabízených služeb.

Novým vedoucím se tehdy stal Jaroslav Trnka, který hvězdárnu vedl až do své předčasné smrti v roce 2017. Na počest jeho památky nese dnes hvězdárna jeho jméno. S manželkou zajišťovali roky průvodcovskou činnost a starali se o celkový chod hvězdárny. Kromě popularizace vědy se astronom také zabýval odbornou činností a to konkrétně fotometrií hvězd. Zasloužil se o nalezení několika nových hvězd. Dvě z nich Jaroslav Trnka pojmenoval po městě Slaný. Za jeho éry byla opět zavedena pevná otevírací doba, obnovil se obvyklý cyklus pravidelných přednášek a filmových večerů a začal fungovat astronomický kurz a posléze byl zakoupen i nový dalekohled.

Aktuálně je vedoucí hvězdárny Eliška Waldmannová, která se v odkazu svých předchůdců snaží pokračovat. Účastníci mají možnost pozorovat za příznivého počasí například sluneční povrch s pomocí pointačního dalekohledu s nasazeným UV filtrem. Za nepříznivého počasí hvězdárna nabízí promítání dokumentárních pořadů o astronomii. Prohlídky jsou doprovázeny odborným výkladem.