Vzhledem k tomu, že stavba skýtá zajímavé prostory, které by město v budoucnu rádo využilo, nechala radnice zpracovat studii odborníky z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT, která se zaměřuje na využití okresáku pro kulturní a komunitní centrum. „Studie představuje dvě varianty využití a ve druhé se počítá ještě s rozšířením centra o knihovnu,“ řekla mluvčí slánské radnice Markéta Růtová.

Odborníci se sešli nejméně dvakrát ve slánském Grandu na projednávání návrhů. Při první schůzce nejprve se zástupci zapsaných spolků a podruhé s veřejností. Lidé navrhovali pro budovu nejrůznější způsoby využití. Veřejnost by pro ni chtěla nalézt uplatnění například pro společenské a kulturní aktivity jakými jsou různé výstavy, přednášky nebo koncerty. Prostory lze dále využít i jako klubovny.

Podle starosty Slaného Martina Hrabánka (ODS) by se s penězi na projekt mělo počítat už v rozpočtu na rok 2019. Budova je v současné době využívaná jen minimálně. Podle prvotních odhadů by její rekonstrukce mohla přesáhnout padesát milionů korun. Pro vytvoření dostatečné finanční rezervy se ale počítá i s částkou okolo sedmdesáti milionů korun.

Okresní dům je novorenesanční dvoupatrová nárožní budova z roku 1902 stojící ve Slaném na ulici Dr. Edvarda Beneše při křižovatce s ulicemi Wilsonova, Pastýřská a Šultysova. Od 3. května 1958 je chráněna jako nemovitá kulturní památka (pod názvem „společenský dům“). Autorem návrhu budovy je architekt Jan Vejrych, stavbu provedla firma slánského stavitele Vratislava Havránka, na sochařské výzdobě interiéru se podílel sochař Antonín Popp. Stavět se začalo 6. července 1900, po dokončení 20. června 1902 se sem Okresní úřad přestěhoval a zahajovací schůze okresního zastupitelstva se konala 7. srpna 1902.