Radnice náročný a nákladný projekt za více než 120 milionů korun připravovala několik let. Přičemž původní plány ještě před pár lety počítaly s cenou okolo 70 milionů korun.

Venkovní koupaliště je už druhý rok uzavřené. Důvodem je nevyhovující stav van, které propouští vodu. Hygienici proto provoz plovárny více nepovolili. Slánští zastupitelé ale rekonstrukci na svém posledním zasedání nepodpořili, plovárna tak nemá šanci na otevření ani za rok.

Veškerý čas strávený nad projekty a návrhy, kdy se dlouho jednalo i o biotopu, tak přišly vniveč a politici svým nástupcům nechávají jeden zásadní úkol pro Slaňáky nedořešený. Některým se zdál projekt zbytečně nákladný a jsou přesvědčeni o tom, že lze jít levnější cestou. Odpůrci, mezi kterými jsou i členové koalice, požadují projekt přepracovat a například drahé antikoro nahradit běžnou bazénovou fólií. Mnozí, i z řad občanů, kteří vystoupili na mikrofon, se přiklánějí ke konzervativnímu řešení, aby zůstal zachován původní duch plovárny a ani bazénové vany se nezmenšovaly, tak jak je navrženo v projektu.

Ze sedmadvaceti zastupitelů bylo hlasování o plovárně přítomno jedenadvacet. Pro rekonstrukci plovárny hlasovalo 10, proti byli 4, zdrželo se 7, nehlasovalo 0.

„Čím déle budeme čekat, tím více za ni zaplatíme. Bude to podobný scénář, jako se zimním stadionem,“ uvedl na posledním zastupitelstvu končícího volebního období starosta města Slaného Martin Hrabánek (ODS).

„Jsem smutný z toho, že jsme jako zastupitelstvo dlouhodobě připravovali plán velkých investičních akcí, a také plovárny. Strávili jsme desítky hodin diskusí o tom, jestli půjdeme cestou biotopu nebo klasickou cestou plovárny. Když už jsme vybrali plovárnu, tak jsme se rozhodli, že projekt ještě upravíme tak, aby byl lepší i z hlediska atraktivnosti a životnosti zařízení. Ovšem výsledné hlasování ukázalo, že celá práce byla k ničemu. Rozumím tomu, že ne každý je příznivcem této akce. Dokonce několik zastupitelů nedorazilo na tak klíčové hlasování, a to je pro mě špatný vzkaz toho, že zastupitelé, kteří hlasitě hovoří o tom, jak chtějí pracovat pro město, na rozhodující zasedání ani nepřijdou," dodal Hrabánek.

Nárůst ceny

Někteří zastupitelé podle místostarosty Radka Vondráčka (ANO) kritizovali především nárůst ceny oproti původní. Ta ze 70 stoupla na 90 milionů korun a nyní znovu vzrostla v důsledku zvýšení cen ve stavebnictví. Jelikož se jednalo o poslední jednání zastupitelstva v aktuálním volebním období, bude o dalším postupu rozhodovat vedení města vzešlé z voleb, které se konají už tento týden.

„Buď se bude projekt znovu soutěžit, nebo se udělá zcela nový,“ dodal Vondráček. Také on je přesvědčen, že Slaný, které má více než 15 tisíc obyvatel, plovárnu potřebuje.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

I ti, kteří při hlasování se stávajícím návrhem rekonstrukce nesouhlasili a ruku pro něj nezvedli, patří ale z velké části k těm, kteří přesto o plovárnu ve městě stojí.

„I já osobně se domnívám, že Slaný by možnost letního koupání mělo svým občanům nabídnout. Nicméně praxe poslední doby nám napovídá, že vysoutěžená cena, která je i s DPH bezmála 150 milionů korun, nezůstane rozhodně konečnou. To jsou úplně jiné podmínky, než pro které jsem byl ochoten hlasovat. Navíc rozhodnout o takové investici na posledním zasedání zastupitelstva města před volbami nepovažuji za správný krok," sdělil radní Michal Kozelka (ANO), jenž v letošních volbách kandiduje už jako lídr Unie pro sport a zdraví.