Návrhu budoucí podoby pramene, jenž nyní reprezentuje nepěkná novodurová trubka trčící ze zdi, se před časem zhostila řada profesionálů. Ti měli možnost představit své tipy. Architektonickému ztvárnění předcházelo veřejné projednávání, kde měli Slaňáci možnost vyjadřovat se, jak by místo, opředené legendou, mělo vypadat.

Původní tři návrhy, které vznikly před více jak třemi lety, ale občané vůbec nepřijali. Byla proto vypsána další soutěž, do které komise v roce 2013 přijala jedenáct tipů.

Vše bylo spojeno s anketou, kdy lidé dávali návrhům hlas. Do ankety se zapojilo celkem dvě stě třináct hlasujících. Na první pozici se umístila série návrhů slánských architektů Martina Zajíčka a Jana Studeného se 60 hlasy.

Uplynul nějaký čas a město letos konečně na obnovu Slaného pramene vyčlenilo 400 tisíc korun. Jak připouští starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS), mnoho to není a rádi by získali podporu i z nějakého dotačního titulu. Jak Kladenskému deníku Hrabánek potvrdil, radnice půjde v duchu vítězného návrhu.

Podpořit rekonstrukci Slaného pramene zamýšlela v minulosti i Společnost patriotů Slaného. Veřejná sbírka má ale přísná pravidla, tudíž není úplně jednoduché ji rozjet. S nápadem přišel jako první Martin Jirák, někdejší předseda spolku. Jelikož ale aktivity kolem pramene ze strany města načas utichly, ustala dočasně i tato snaha.

Díky tomu, že z městské pokladny je nyní vyčleněný konkrétní obnos na obnovu legendárního místa, každá koruna navíc se hodí. Pro Slaňáky je to nová výzva podpořit pramen třeba z vlastní kapsy. „Když mohli Češi posbírat v 19. století peníze na Národní divadlo a hned dvakrát, tak proč by nemohli Slaňáci," míní důchodkyně ze Slaného.