Před časem pro rekonstrukci místa, kde voda vyvěrá, byly vypsány hned dvě architektonické soutěže. Projektů bylo několik. Některé se líbily velice, jiné vůbec. Vítězný návrh, který hodnotili také občané města a získal nejvíce ohlasů, pochází z ateliéru dvou slánských architektů Martina Zajíčka a Jana Studeného.

Místo v Nezamyslově ulici, kde pramen vyvěrá nedaleko úpatí Slánské hory, chce vedení města uvést tímto do nové důstojnější podoby. Před opravou bylo potřeba dořešit vlastnické vztahy s majiteli pozemku, kam pramen zasahuje. Začít se mělo už v loňském roce, ale práce se i z důvodů finančních přesunuly do letošního.

„Rada města už odsouhlasila vítěze výběrového řízení. Firma, která se prací zhostí, se postará nejen o rekonstrukci slaného pramene, ale i o úpravu okolí a chodníku. Místo bude zabezpečeno oplocením. Náklady na obnovu pramene jsou kolem 600 tisíc korun,“ potvrdil starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).

Jelikož Slánská hora, z pod které pramen vyvěrá, je čedičovou vyvřelinou, rozhodlo město stejnou horninu použít při renovaci pramene. Pramen, který v současné době už není slaný, jím podle legend skutečně byl, když ho v roce 750 objevil při jedné výpravě kníže Nezamysl se svou družinou. Podle kroniky Václava Hájka z Libočan byly v místě poté zbudovány solivary pro získávání soli z vody. V 19. století fungovaly poblíž místa desítky let veřejné lázně. Lokalita nese dodnes název Lázeňská.