Své tvrzení doplňuje: „Kdyby takový názor převažoval již v minulosti, mohly ve Slaném zůstat hradby, Pražská i Lounská brána, ale i celé bloky budov, které město krášlily až do druhé poloviny 20. století. Slaný by díky tomuto citlivému přístupu ke stavebním památkám bylo vyhlášenou architektonickou lokalitou. To se však nestalo a zpět to nevrátíme. V záležitosti slaného pramene, zašlé chlouby našeho města, se rozhoduje nyní. Jako tradicionalista jsem zastáncem ponechání věcí, které se osvědčily v jejich původním stavu, který je samozřejmě opravován a udržován. V případě pramene pod Slánskou horou byla údržba zanedbána a nyní stojíme před otázkou jak dál. Jsou navrhována zcela nová řešení, která se do lokality nehodí. Ne vždy totiž je moderní úprava tou nejvhodnější, což platí přesně v Nezamyslově ulici, kde se slaný pramen nachází.“

Proto inicioval druhé kolo dotazníku, který mají nyní možnost vyplnit všichni aktivní Slaňáci, ale i přespolní, kterým krása Slaného není lhostejná. Na výběr jsou čtyři návrhy. První z variant je oprava nynějšího pramene do podoby, kterou měl od počátku 20. století s tím, že by současně došlo také k úpravě sousedících plotů a okolí. Druhou je zpracování od sochaře V. Nejtka, navržené okolo roku 1940, které nikdy nebylo realizováno. Poslední dvě varianty představují moderní ztvárnění. Všechny varianty a odkaz na dotazník lze najít na stránkách: www.meuslany.cz

„Stávající úprava slaného pramene přečkala od svého vzniku okolo roku 1900 nejedno bouřlivé období. Zaslouží si být zachována. Proto chci všechny, kteří mají stejný názor, požádat o hlasování pro variantu č.1 v dotazníku,“ uzavírá radní Bartoníček. Hlasovat je možné do 18. června.