VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slaný se chce zbavit ubytovny Mexiko, její obyvatelé mají strach

Slaný – Nad městskou ubytovnou Mexiko v Ouvalově ulici ve Slaném, která je roky domovem pro osoby sociálně slabé, se stahují mračna.

5.3.2018
SDÍLEJ:

Místopředseda komise pro sociální věci Filip Kruncl na návštěvě ve slánské ubytovně Mexiko společně s Kladenským deníkem.Foto: Deník / Nič Husárová Kateřina

Rada města v uplynulých dnech rozhodla o tom, že objekt bude odprodán soukromému investorovi za částku 8,4 milionu korun. Zájemce chce chátrající nevzhledný objekt proměnit v bydlení odpovídající standardu jedenadvacátého století. Ubytovna, kde nyní žije přes padesát lidí, kteří jsou vesměs závislí na sociálních dávkách, má změnit svůj vzhled do pěti let.

Mexiko z velké části obývají Romové, jsou ale Slaňáky odedávna. Někteří z nich řádně pracují, posílají děti do školy nebo pobírají příspěvky na péči, přesto je zachvátila obava, co s nimi bude, až investor objekt přestaví.

„Máme strach. Pan majitel, který už koupil a rekonstruoval cihlové domy naproti, za námi byl a říkal, že nás tady nechá bydlet i potom, ale my dobře víme, že nájemné, které pak vzroste, už nebudeme moci platit a budeme se muset asi vystěhovat. Bojíme se, nechceme bydlet u majitele, chceme být dál pod městem. Nejsme neplatiči, ani vyvrhelové,“ vyjádřila obavy obyvatelka Mexika Eva Pokutová, která zde bydlí s manželem jedenadvacet roků a mají jedenáctiletého syna.

Na to, jaká je vize ubytovny Mexiko, kde dnes 30 osob bydlí oprávněně a kolem 22 osob neoprávněně, se Kladenský deník zeptal starosty města Slaného Martina Hrabánka (ODS). Předně bych rád upozornil, že se jedná o poměrně složitou problematiku, kterou konzultujeme s právníky, vládní Agenturou pro sociální začleňování a také jsem zde měl předminulý týden paní senátorku Chmelovou, s kterou jsme problematiku diskutovali.
Pokusím se popsat postupně celý vývoj. „Město vlastní ubytovnu, která je dlouhodobě ve špatném technickém stavu,“ potvrzuje starosta.

„Kvůli tomu, že prioritou byly vždy jiné investiční akce, dochází k postupnému zhoršení technického stavu, až byla třetí sekce ubytovny úplně uzavřena,“ popsal starosta. Podle něj se město opakovaně snažilo sehnat dotaci na opravu ubytovny, která by vyšla na 17 milionů korun, ale žádný dotační titul nebyl dosud vhodný.

Podmínky odkoupení

„V roce 2016 obdrželo město žádost soukromého investora o odkup ubytovny. Od té doby se uskutečnilo několik jednání, na kterých se řešilo nastavování parametrů případného prodeje a záruk pro stávající ubytované,“ dodává starosta.

„S pomocí právníků jsme se snažili vytvořit podmínky, které by měla kupní smlouva obsahovat. Zde ty nejzásadnější:

1. město odprodá ubytovnu za minimální cenu stanovenou odhadcem, která činí 8,4 milionu korun.

2. součástí smlouvy bude povinnost zrekonstruovat ubytovnu, včetně sankcí při zpoždění, které jsou za každý měsíc sto tisíc korun.

3. součástí smlouvy bude povinnost ubytovat současné nájemníky. Opět včetně sankcí v řádu více než sto tisíc na byt. Do kolaudace bude povinnost ponechat ceny pronájmu ve stávající výši. O případném prodeji a všech podmínkách bude jednat zastupitelstvo. Pokud dá souhlas, vypíše se veřejná soutěž,“ dodal starosta Hrabánek.

Při rozhodování o prodeji je třeba si uvědomit, že kapacita ubytovny není naplněná. Z 25 bytů je obsazeno 19, část ubytovaných dokonce bez platné nájemní smlouvy. Město na ubytovně každý rok tratí průměrně půl milionu korun. Vzhledem k počtu ubytovaných a množství důležitých investic a oprav ve Slaném, musím říct, že rekonstrukce ubytovny za městské peníze není mou prioritou,“ dodává starosta. „Nechci zpochybňovat úlohu města v sociální oblasti, ale myslím, že problematika sociálního bydlení je hodně řešena ze strany státu. Mým cílem je zaměřit pozornost města na mladé rodiny a seniory.“

S tím ale podle uvolněného člena rady města Pavla Bartoníčka, který je proti prodeji ubytovny, kontrastuje vyjádření komise pro sociální věci. Ta má obavu, že záruky jsou nedostatečné. Výsledkem bude přeměna ubytovny v klasický nájemní dům a přesun části obyvatel jinam. Mluví se o Wilsonově, Masnokrámské a Soukenické ulici. Místopředseda komise Filip Kruncl tvrdí, že postup je v rozporu s úkolem města, které má povinnost pečovat mimo jiné o oblast bydlení nízkopříjmových osob. S tím Pavel Bartoníček souhlasí. Nechápe, proč se řeší záležitost, která nyní nikomu výrazně nevadí, a přinese jen problémy.

Postupné umístění části obyvatel z Mexika do centra města a na některé z ubytoven, kde se nedávno potýkali s epidemií žloutenky, považuje za nevhodné. Domnívá se, že ač nyní budou nabízeny záruky, nakonec město bude muset těmto lidem bydlení zajistit samo. Finančně to vyjde daleko dráž, než úprava stávajícího stavu. „Město by mělo pro své občany být jistotou, zvláště v oblasti bydlení. Nevidím důvod, proč lidem s platnou smlouvou prodávat střechu nad hlavou,“ dodává radní Bartoníček.

 

Autor: Kateřina Nič Husárová

Místo události:
5.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 24 810 Kč

Asistenti pedagogů Asistent/ka pedagoga. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24810 kč, mzda max. 28650 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - aprobace asistenta pedagoga, , Plat dle délky praxe, po třech měsících možné osobní ohodnocení, , Nabízíme:, - benefity FKSP ( příspěvěk na obědy, rekreace, sport aj.). Pracoviště: Střední průmyslová škola stavební a obchodní akademie, kladno, cyrila boudy 2954, Cyrila Boudy, č.p. 2954, 272 01 Kladno 1. Informace: Václav Opatrný, +420 312 247 170.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 21 577 Kč

Obsluha stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Operátor/ka Specialista Prepack. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21577 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Popis vykonávané činnosti:, - manipulace s materiálem, nastavení linky, průběžná kontrola kvality výroby, manipulace s hotovou výrobou, manuální vkládání materiálu PP., , Požadovaná praxe - praxe z výrobního prostředí, praxe s vedením a seřizováním linky., , Další požadavky:, - základní matematické dovednosti, schopnost kooperovat s dalšími členy týmu a oddělení, chuť učit se nové věci,, - schopnost priorizace - schopnost rychle a správně se rozhodnout,, - schopnost soustředit se i v rušnějším prostředí, schopnost týmové práce,, - anglický a srbský jazyk komunikativně - velkou výhodou., , Nabízíme:, - možnost stravování na pracovišti v ceně 14 Kč.. Pracoviště: Monto, s.r.o., pracoviště lego - kladno, Billundská, č.p. 2757, 272 01 Kladno 1. Informace: Pavel Trachta, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 500 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků Montážní dělník ostatních výrobků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce - montáž zdravotních lůžek., , Požadujeme: manuální zručnost, zdravotní způsobilost, spolehlivost, výpis z RT., , HPP na 90 dnů.. Pracoviště: Best n.k. s.r.o., pracoviště želevčice, 274 01 Slaný 1. Informace: Nataliya Pitsur, +420 734 482 797.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 22 000 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla v kuchyni. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledám pomocnou sílu do kuchyně. , Telefonický kontakt možný pondělí - sobota od 11:00 - 22:00hod. , , , .. Pracoviště: Helena svítková- restaurace a penzion paris, náměstí Krále Vladislava, č.p. 17, 273 24 Velvary. Informace: Helena Svítková, +420 720 212 915.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajská soutěž hasičů v Kladně - sobotní část.
11

Kladenské Sletiště je až do neděle dějištěm krajské soutěže v požárním sportu

Z kladenské školy se valil dým, naštěstí šlo jen o cvičení.
4

Z kladenské školy se valil dým, naštěstí šlo jen o cvičení

OBRAZEM: Dobročinný bazárek se konal V Troubě

Slaný - Mezi akce se sociálním podtextem, které se uskutečnily v těchto dnech ve Slaném, bezesporu patří dvoudenní dobročinný bazárek, který se konal v příjemných prostorách výstavní galerie Trouba. Již několik let jej pro širokou veřejnost pořádá Klub Beruška Slaný - spolek zdravotně postižených.

Polní den se konal ve družstvu Agra Řisuty na pracovišti v Ledcích

Ledce /FOTOGALERIE/ - Desítky nadšených školáků z mateřinek, základních i středních škol, stejně jako dospělí, zavítali na farmu do Ledců, kde se konal další ročník Polního dne.

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Audit ve středočeské správě silnic zůstává horkým bramborem

Střední Čechy – Konce zatím neberou tahanice středočeských zastupitelů kolem hospodaření krajské správy a údržby silnic. Aktuální téma polemik se od samotného nakládání s penězi a zadávání zakázek přesunulo k auditu, který kraj nechal provést v této své příspěvkové organizaci, objednávající budování silnic druhé a třetí třídy, jejich opravy i údržbu. Přesněji: ke zprávě auditorů, kterou dostali zastupitelé k dispozici.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT