V příštím roce zamýšlí Slaný prodat prvních 46 parcel. Z první etapy prodeje očekává město výnos 146 milionů korun. Ceny za metr čtvereční pozemku se budou pohybovat okolo 3500 korun.

„Ve Slaném není mnoho pozemků, které by byly vhodné k individuální zástavbě. Přišlo nám tedy správné, abychom nabídli k prodeji naše vlastní pozemky a napomohli tak rozvoji bydlení. Výnos z prodeje bude následně použit k rozvoji infrastruktury a občanské vybavenosti," uvedl starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).

V průběhu příštího roku město investuje ze svého rozpočtu 20, 5 milionu korun včetně DPH do výstavby technické infrastruktury I. etapy. Na současné zelené louce vznikne kanalizace, vodovod, plynovod, budou položeny elektrické rozvody a další.

„Přípravné práce pro stavbu ovlivnila nejenom pandemie, ale také zdlouhavé vyřízení našich žádostí u příslušných vlastníků sítí a některé další doplňující požadavky stran ostatních orgánů a institucí například nutnost zajistit vyjádření EIA," doplňuje manažerka rozvoje města Magdaléna Stýblová. Termín výstavby druhé a zároveň poslední etapy pokládky inženýrských sítí, bude upřesněn na jaře příštího roku.

Cena za pozemky, jejichž část zasahuje do ochranného pásma, pod zemí uložených inženýrských sítí, bude dle odhadu ještě o tisícikorunu nižší, tedy 2500 korun za metr čtvereční. Jedná se vždy ale jen o malou část pozemku. Ta bude muset zůstat trvale přístupná. "Omezení se však nedotkne té části pozemku, kde vznikne samotná stavba.

Týkat se bude například oplocení, které bude potřeba ukončit na hranici ochranného pásma. „V této části pak nebude možné vybudovat takzvané doprovodné stavby jako je například garáž, zahradní domek, pergola s letní kuchyní a podobně. Ty budou nabídnuty za sníženou cenu. Takových parcel je lokalitě čtyřiadvacet,“ dodala Stýblová.

Lokalita na Hájích je určená k zástavbě nízkopodlažními rodinnými domy, má plochu kolem deseti hektarů. Přilehlý lesopark je jednou z největších zelených ploch ve Slaném. Za poslední rok navíc lesopark příjemně oživilo například lanové centrum Pavouček, tréninkové fotbalové hřiště pro děti, dětské hřiště, bike park a pump track pro cyklisty.

Oblastí prochází část cyklostezky, která je součástí regionální cyklotrasy 202 propojující Louny, Slaný a Kralupy nad Vltavou. V této severní části města chystá město už příští rok také výstavbu nové sportovní haly.