Stavbu krytého sportoviště pokryly z 25 milionů dotace Státního fondu životního prostředí. Jedná se totiž o stavbu s velmi nízkou spotřebou energie, která využívá fotovoltaickou elektrárnu. 

Zázemí v hale, kterou vedení města plánovalo více než dvě desítky let, najdou florbalisté, futsalisté, volejbalisté nebo házenkáři. V druhém nadzemním podlaží je cvičební sál se zrcadlovou stěnou určený pro aerobik, fitness a lekce tance. V dopoledních hodinách budou sportovní halu využívat i děti z nedaleké 1. základní školy na Hájích.

Slavnostní otevření sportovní haly Háje Ve Slaném | Video: Deník/Kateřina Nič Husárová

Do nové haly se vejde více než 250 diváků. K dispozici jsou moderní prvky - časomíra s možností video vstupů nebo LED panely časomíry na bocích haly, velkoplošná obrazovka. V provozu je také bistro.

V celé hale je LED osvětlení, které je možné nastavit pouze na některé části hřiště. Provoz a vytápění haly zajišťují tepelná čerpadla a fotovoltaické panely. Instalovaná FTV o výrobní kapacitě 55 kW by měla svým výkonem pokrýt potřeby haly zhruba z jedné třetiny a byla doplněna i o bateriové úložiště, které umožní vyrobenou elektrickou energii využívat právě v době největšího odběru el. energie.

„Jsem nadšená, že se povedlo zrealizovat tak velký projekt. Od začátku jsme cílili na to, aby se jednalo o stavbu šetrnou vůči životnímu prostředí a aby splňovala přísná kritéria většiny míčových sportů. Obojí se nám povedlo. Sami se můžete přesvědčit a přijít se kdykoliv podívat,“ sdělila manažerka rozvoje města Magdalena Stýblová.

„Doposud jsme neměli ve Slaném sportovní halu, která by svými parametry splňovala možnost organizovat turnaje například ve florbalu, případně pořádat vyšší soutěže ve futsalu. Stejně tak žádná ze současných hal neměla dostatečný prostor pro sedící diváky. I proto jsem uvítal výstavbu nové haly, kterou budou v dopoledních hodinách také využívat žáci 1. ZŠ Háje, kdy tato škola neměla vhodné tělocvičny pro kvalitní výuku tělesné výchovy. Podle předběžných rezervací je o multifunkční halu zájem i z řad sportovních klubů a veřejnosti, tak doufám, že to vydrží a sportovci budou spokojení,“ dodal starosta Martin Hrabánek (ODS). 

Součástí haly je 65 parkovacích míst, přičemž 2 místa jsou připravena pro nabíjení elektromobilů. Stavba byla schválena zastupitelstvem v roce 2018 a probíhala v letech 2022-2023.

Architektonické řešení

close Otevření nové sportovní haly Háje Slaný v pátek 6. ledna. info Zdroj: Deník/Kateřina Nič Husárová zoom_in Otevření nové sportovní haly Háje Slaný v pátek 6. ledna.

Autorem architektonického návrhu haly je Jiří Žák a firma AS Project Pelhřimov. Zhotovitelem stavby je firma Metal Quatro. Výstavba haly probíhala v letech 2022 – 2023. Základní stavebním prvkem haly je ocelové konstrukce a opláštění systémem Hupro. Hala je navržena jako pasivní stavba, tedy s velmi dobrou bilancí energetické spotřeby. Provoz a vytápění haly zajišťují tepelná čerpadla a fotovoltaické panely. Samozřejmostí je i úsporné led osvětlení po celé hale. Součástí areálu sportovní haly je 65 parkovacích míst.

Sportovní plochy a další vybavení haly

close Otevření nové sportovní haly Háje Slaný v pátek 6. ledna. info Zdroj: Deník/Kateřina Nič Husárová zoom_in Otevření nové sportovní haly Háje Slaný v pátek 6. ledna.

Hlavní hrací plocha má rozměry 44 x 25 metrů (včetně výběhových zón).Tato hrací plocha je připravena pro následující sporty: futsal, florbal, basketbal, volejbal, tenis, nohejbal, házenou.

Hrací plocha pro florbal, futsal a házenou má rozměry 40 x 20 m. Další sporty (tenis, nohejbal, volejbal) mají hřiště v rozměrech dle soutěžních propozic.Výška stropu nad hrací plochou se pohybuje v rozmezí mezi 11,5 až 14 metrů.

V přízemí haly je k dispozici 6 velkých šaten, cca pro 20 hráčů. Každá šatna má vlastní příslušenství (toalety a sprchy).

Dále je v přízemí haly 1 malá šatna určená pro rozhodčí (cca 4 osoby). Opět s vlastním příslušenství (WC a sprcha).

Součástí hlavní hrací plochy je tribuna pro 250 sedících diváků. A případně dále na ochozu nad tribunou je prostor pro dalších cca 50-60 stojících diváků.

Ve vstupním prostoru haly jsou umístěny toalety pro diváky. Dále pak prostor pro přezutí sportovců s otevřenými i uzavřenými (uzamykatelnými) boxy pro odložení bot či dalších osobních předmětů.

V přízemí haly se nachází rovněž bistro s kapacitou 24 sedících hostů. Bistro má prosklenou stěnu s výhledem na sportovní plochu.

Další sportovní plocha

close Otevření nové sportovní haly Háje Slaný v pátek 6. ledna. info Zdroj: Deník/Kateřina Nič Husárová zoom_in Otevření nové sportovní haly Háje Slaný v pátek 6. ledna.

V 1. patře je umístěn další sportovní prostor, který nazýváme „malá tělocvična“ o rozměrech 29 x 9 metrů. Tento prostor je vhodný pro různá cvičení, tanec, dětské hry apod. Není možné jej využívat pro míčové hry. Tělocvična je doplněna žebřinami, zrcadlovou stěnou a tělocvičnými lavičkami. Tělocvičnu doplňují dvě menší šatny cca pro 6-8 osob se společným příslušenstvím (WC, sprchy).

V 1. patře se rovněž nachází jednací místnost (klubovna) s kapacitou cca 30 osob a s výhledem na hlavní hrací plochu v přízemí haly.