Letošní rok čekalo navíc Slaňáky velké překvapení v podobě dřevěného betlému. Ten byl vyroben ze stoleté nemocné lípy, která ještě donedávna stávala na Komenského náměstí, ale kvůli špatnému zdravotnímu stavu musela být pokácena. To mnoho Slaňáků zarmoutilo.

Díky prvotnímu nápadu manželů Heleny a Pavla Varvařovských lípa zůstane zachována v podobě dřevěného betléma, který město dosud nikdy nemělo. Ten byl v sobotu při slavnosti slavnostně odhalen. Je v něm prvních pět figur, přičemž za rok přibudou další. Betlému a Svaté rodině požehnal slánský duchovní Jan Poříz.

Stejně jako v předchozích letech byly v sobotu zahájeny adventní trhy, pohádka pro děti a lampiónový průvod. Slavnostního rozsvícení stromku a výzdoby náměstí se ujal starosta města Slaného Martin Hrabánek. Společně se stovkami přítomných rozsvítili výzdobu zvoláním: „Budiž světlo!“ A nechyběl ani stromek splněných přání, na které byla zavěšena psaníčka od dětí z dětských domovů, jaké dárky by chtěly pod stromečkem. Dobrovolníci jim mohou přání splnit zakoupením dárku a předáním do Ostrova - Domu a mládeže ve Slaném.

Jak doplnil místostarosta Slaného Radek Vondráček, v letošním roce budou dřevěné stánky na náměstí v provozu po celé Vánoce, stejně tak i Silvestru a na Nový rok, kdy bude odpálen v 18 hodin novoroční ohňostroj.

Kromě dárců betléma, manželů Varvařovských patří poděkování za tento dar městu, Martinu Hrabánkovi, Jiřímu Kučerovi a Janě Šuliové. Zvláštní poděkování za realizaci betléma náleží dále řezbáři Miloslavu Kottovi z Hvězdy, Technických službám města Slaný a Martinu Ničovi.