Vedení Slaného je přesvědčeno o tom, že ze současné krize je potřeba se proinvestovat. V celkovém objemu chtějí zastupitelé ve městě v příštím roce provést zakázky dohromady za 320 milionů korun.

„V příštím roce budeme investovat asi nejvíce peněz v historii města. Možná se to někomu zdá zvláštní, když jsme v době covidové, ale jelikož jsme si nechali udělat analýzu hospodaření, vyšlo nám, že spadáme do nejvyšší kategorie dobře hospodařících měst,“ sdělil starosta Martin Hrabánek (ODS) a upozornil, že podle finančních expertů je předpoklad, že nebude příští rok stoupat cena práce. „Proto je současná situace ideální například pro výstavbu,“ dodal slánský starosta.

Vedení Slaného je přesvědčeno o tom, že nyní je nejlepší doba na provádění zakázek. „Pokud je uskutečníme co nejdříve, budou za méně peněz a poslouží občanům,“ tvrdí Martin Hrabánek.

Při všech investicích chystaných v roce 2021 se podle jeho tvrzení Slanému i tak podaří ponechat si finanční rezervu na účtě ve výši 70 milionů korun, což jsou zbytky hospodaření z minulých let.

Rozpočet Slaného na příští rok by se měl pohybovat okolo 400 milionů korun. Zastupitelé ho budou schvalovat v prosinci. Mezi prioritními investičními akcemi, které byly již letos zahájeny nebo se přesouvají na příští rok, lze jmenovat například rozsáhlou revitalizaci parku Benar, modernizaci venkovní místní plovárny, rekonstrukci Okresního domu, výstavbu nové sportovní haly na Hájích, zateplení a obnovu fasády budovy A městské nemocnice, opravu stropu a zateplení aquaparku či vybudování sociálních bytů v prostorách městské ubytovny Mexiko.

Podle starosty má ale město v plánu na příští rok i řadu dalších akcí, které budou stát nemálo peněz. „Je potřeba se zaměřit na rekonstrukci střechy zimního stadionu včetně odvlhčení a rekonstrukce chlazení ledové plochy. Rekonstruovat musíme i školní jídelnu Na Sadech, která již neodpovídá současným standardům.

Rádi bychom konečně provedli odkanalizování a zásobování pitnou vodou místní části Lotouš, kde roky před tím platila stavební uzávěra a stejně tak bychom chtěli připojit místní část Želevčice na kanalizační řád města,“ přiblížil rozsah plánovaných akcí Hrabánek.

Zastupitelé ve středu navíc rozhodli i o tom, že se zaváží k úvěru ve výši 250 milionů korun. „Slaný chce využít doby, kdy jsou takzvané "levné peníze" a banky vypůjčují městům za minimální úrok,“ dodal starosta. To se sice části opozice příliš nezamlouvá, nicméně, návrh hlasováním prošel.