Přestože si město Slaný na počátku výstavby vzalo pro jistotu do zástavy celkem osm směnek v hodnotě dvaceti milionů korun, nechce radnice ani po nedodržení smluvních podmínek ze strany investora peníze získat ve svůj prospěch. I když se tomuto nevýhodnému obchodu někteří obyvatelé města podivují, vedení města přichází s celkem pochopitelným vysvětlením.
„Společnost se na mě obrátila s tím, že v průběhu stavby vznikly jisté komplikace, které posouvají termíny dokončení jednotlivých budov. Byl jsem požádán o to, aby termín dokončení mohl být posunut o osm měsíců. Myslím, že taková lhůta nemůže nikomu ublížit,“ uvedl starosta Slaného Ivo Rubík. Tento návrh byl při posledním zasedání předložen také zastupitelům, kteří ho bez dvou hlasů schválili, aniž by trvali na propadnutí zálohy.
„V případě, že společnost zmešká i druhý termín dohotovení, nastal by problém teprve až potom. Jsem realista a vím, že při každé stavbě dochází ke komplikacím. Není účelem vymáhat z firmy peníze za každou cenu. To by se potom mohlo stát, že stavba nebude dokončena nikdy,“ uvedl slánský starosta Ivo Rubík.
Podle vyjádření vedení společnosti Nachman byly směnky dány do zástavy původně především proto, aby bylo zřejmé, že společnost nenakoupila pozemky pouze za účelem dalších spekulací.
„Bylo složité vyhovět legislativním změnám. U některých bytů jsme navíc měnili původní rozměry, aby jejich cena po změně DPH příliš nevzrostla.
V současné době jsou v domech k dispozici byty o rozměrech od 58–120 metrů čtverečních, za zhruba 30 tisíc korun za metr čtvereční, kde je započítáno i garážové stání a část pozemku,“ uvedl Karel Michal, zástupce společnosti Nachman.