Ve Slaném pracuje tým sedmnácti architektů pod vedením Jaroslava Sýkory již tři roky. Jeho hlavním úkolem je zpracování architektonické studie revitalizace historického jádra města. Architekti rozčlenili centrum do 22 celků, které by se postupně rekonstruovaly.

Prioritou se však postupem času stala oprava městské osy od uliceVinařického k Masarykovu náměstí a Husova třída. Představitelé města mají za úkol sehnat peníze na tento finančně náročný projekt, přičemž hlavní část peněz chtějí získat z Regionálního operačního programu (ROP) pro období 2007 – 2013. Z těchto evropských dotací mají v plánu získat až tři čtvrtiny všech financí.

Města a obce se musí přípravě projektů přizpůsobit tak, jak to vyjednalo minulé vedení Středočeského kraje a Evropská komise. Města tak připravují jednotlivé plány dlouhodobě dopředu, aby vše stihla včas a podle daných pravidel. Starosta Slaného Ivo Rubík (ODS) se ale zlobí na současné vedení kraje, které podle jeho názoru pracuje nekoncepčně a nepředvídatelně.

,,Předpoklady, které byly profesionálním týmem Úřadu regionální rady avizovány dlouho dopředu, nové vedení úplně předělalo,“ postěžoval si Rubík. První možnost pro žádost o dotace pro toto pololetí tohoto roku se blíží. ,,V oblasti podpory rozvoje měst není vůbec nic a naopak neuvěřitelné alokované částky se objevují u rozvoje zdravotnictví,“ dodal slánský starosta. Do zdravotnictví by se mělo rozdělit 660 milionů, kdežto do zbývajících pěti oblastí (například místní komunikace, veřejná doprava atd.) poputuje ,,jen“ 530 milionů.

,,Nelíbí se mi, že tady není žádná návaznost na kroky předchozího vedení a chtěl bych zdůraznit, že se jedná o profesionální týmy a nikoliv o politiku. Pokud by takovým způsobem alokovali finanční prostředky i v nadcházejících obdobích, tak by to zřejmě ohrozilo čerpání peněz pro města a obce,“ míní Ivo Rubík.

Ve Slaném na projektu revitalizace pracují již dlouhou dobu, určité finanční prostředky už vynaložili a dokonce již mají připraven projekt i některá stavební povolení. To, jestli nějaké peníze vůbec dostanou, je zatím ve hvězdách. ,,V prvním pololetí letošního roku máme smůlu, ale doufám, že se situace do budoucna zlepší,“ věří slánský starosta. Pokud by vše s evropskými dotacemi nakonec dopadlo dobře, tak by se s revitalizací centra Slaného mohlo začít na jaře 2010.