Kvůli tomu, že Slánsko je oblastí, kde se sloje s tímto vysoce kvalitním nerostem prokazatelně vyskytují, není třeba nic zkoumat. Starostové mají strach především z toho, že aktivity společnosti Wildhorse Energy CZ, která by zde průzkum pro následnou těžbu metodou takzvaného zplyňování prováděla, by mohly atraktivní lokality proměnit spíše v měsíční krajinu. Při zmíněné metodě se uhlí totiž zapálí pod zemí a na povrch se dostává jen plyn.

Největší obavy projevují představitelé obcí Slánska ze znečištění podzemních vod, sesuvů půdy a devastace krajiny. Na ministerstvu životního prostředí pokračuje správní řízení, které se týká stanovení území k průzkumu ložisek uhlí v regionu na 53 kilometrech čtverečních.

„Starostové kvůli tomu sepsali prohlášení a proti záměru chtějí bojovat. Vše musí schválit i jednotlivá zastupitelstva,“ řekl místostarosta Slaného Martin Hrabánek (ODS). Listina obsahuje mimo jiné nepovolení vstupu na obecní pozemky, nepovolení průzkumu, vrtů, ani těžby.

Zástupci polečnosti Wildhorse Energy CZ nechtějí svůj záměr vzdát. V hotelu na náměstí ve Slaném proto dnes 24. dubna od 18 hodin pořádají další firemní prezentaci.