Nespočet zaparkovaných aut na náměstí, spousty dospělých i dětí a neuvěřitelný počet nejrůznějších psích plemen. Tak vypadala sobota v Družci a jeho blízkém okolí, kde se uskutečnil jubilejní desátý ročník zimního pochodu Družecká šlápota.

Na tratě dlouhé 7, 10 a 13 kilometrů nakonec vyrazilo 460 odvážlivců, které zřejmě již nebavilo sedět doma u televizních obrazovek a pojídat všemožné vánoční pokrmy. Velký počet účastníků potěšil starostku Marii Pálkovou, která se o turisty starala jak na startu v obecním úřadě, tak v cíli, jenž byl v místní hospodě.

,,S účastí jsme samozřejmě spokojeni. Horší by bylo, pokud by lidí bylo málo. Nevím, kdo by snědl všechen guláš, který pan hospodský připravil,“ řekla s úsměvem starostka a dodala, že pochod je z velké části také dílem jejího manžela.

,,Dříve se v okolí Družce konal pouze jarní pochod a napadlo nás kvůli úspěšnosti a návštěvnosti akce, že bychom mohli organizovat i pochod zimní. Obrovský kus práce vždy odvede můj manžel, který vybírá i označuje všechny trasy,“ dodala Pálková.

Krásnou krajinou a cestou vedoucí především lesem, se prošel také Miroslav David, pro nějž je výšlap již tradiční. ,,Šlápotu chodíme s vnuky na jaře i v zimě. Máme za sebou zhruba deset ročníků a trať byla perfektní jako vždy. Opět jsme se pěkně prošli,“ zhodnotil nejdelší úsek zimní šlápoty Miroslav David.