Již pošesté pořádala obec Lány Lánské slavnosti. Po celý den se mohli návštěvníci projít po jarmarku, shlédnout výstavu lánských zahrádkářů, zajít do keramické dílny nebo si ve slámové dílně vytvořit slaměnou sochu.

„Lánské slavnosti vznikly před šesti lety z toho důvodu, že tady bylo málo kulturních akcí. Protože tady máme hodně šikovných spolků, které něco dělají, tak jsme dali dohromady tento improvizovaný program, kde všichni ukáží, co umí,“ řekla organizátorka akce Martina Hořejší. Každým rokem se na slavnostech objevovaly další soubory a postupně si získali ohlas a zájem veřejnosti. Sama Martina potvrdila, že se okolní umělecké školy hlásí na slavnosti a chtějí vystupovat. „Každý chce reprezentovat a to je dobře. Opravdu mě těší, že se soubory hlásí sami. Asi pochopily, že mají jedinečnou možnost se tady představit. Samozřejmě vystupují ve školách a na besídkách, ale tady je jiné obecenstvo. Také se nám bohužel stane, že musíme občas soubory pro velký zájem odmítnout,“ sdělila Martina.

Pokud si však někdo myslí, že přípravy na takovouto akci jsou jednoduché, se mílí. Přípravy hudby a šermířů se zamlouvá už na podzim. Jednotlivé soubory se pak oslovují v lednu a začínají se vyrábět pozvánky.

A kdo se na letošních lánských slavnostech představil? Samozřejmě to byly spolky hlavně z Lán. Mohli jsme vidět vystoupení TJ Sokol Lány, vystoupení Základní školy Lány, ale také Základní uměleckou školu z Nového Strašecí, country skupinu Klobouček a Loutkářský spolek Za Branou z Rakovníka. Letos se konala také módní přehlídka netradičních svatebních a večerních šatů od Lucie Šmahelové a účesy od Jany Masákové.