Zážeh plynu podle soudu způsobili horníci, kteří při neštěstí zahynuli. Podle nejpravděpodobnější verze explozi iniciovala zapálená cigareta. V místě tragédie se našly kuřácké potřeby. Na dole se podle několika svědků kouřilo, protože Schoeller byl zařazen mezi neplynující doly a metan se zde nikdy před tím neobjevil.

Ten dal o sobě vědět až 29. listopadu 2001. Na tragédii, která se tehdy stala při noční směně jen nerad vzpomíná i někdejší důlní bezpečnostní technik a v té době vedoucí likvidace havárie Josef Seifert z Kladna.

„Čtveřice, která razila chodbu ve druhém patře, zhruba 300 metrů hluboko pod povrchem, nastoupila na šichtu a v té době tam ještě nebyl revírník, který provádí kontroly pracoviště, kam dochází několikrát za směnu. Poté si někdo z chlapů patrně zapálil cigaretu a došlo k požáru. Tím v chodbě vyhořel veškerý kyslík. Na místě zůstali tři mrtví horníci, opodál těžce zraněný čtvrtý kolega a další dva lidé, kteří byli mimo ohnisko. Ti nehodu přežili," řekl pamětník.

Setkání báňských záchranářů.
OBRAZEM: Báňští záchranáři se setkali U Meisnerů a pogratulovali jubilantům

Vzhledem k tomu, že je fotografem a o kladenských šachtách napsal řadu knih a publikací, nechybí v jeho archivu ani veškeré dobové výstřižky z tisku, které pomáhají vzpomínku osvěžit.

„V důsledku změny tlaku v podzemí revírník hned věděl, že se v šachtě něco stalo. Okamžitě tyto změny hlásil dispečerovi na povrchu. Následně byl vyhlášen poplach, na místo přijeli báňští záchranáři, pak zavolali mě a vedení šachty,“ dodává Josef Seifert.

Tři zesnulí kamarádi a kolegové, kterým bylo tehdy okolo třiceti a čtyřiceti roků, měli společné rozloučení a pohřeb v jediný den. Jejich čtvrtý kolega zemřel v důsledku těžkých popálenin po více než dvou měsících v nemocnici.

Svatovavřinecká mše v Zahradě Kladenského zámku a vzpomínka na horníky.
OBRAZEM: Při Svatovavřinecké mši se v Kladně vzpomínalo na horníky

Vyšetřování události a dokazování viny přeživším pracovníkům trvalo dlouhé měsíce a soudy se vlekly několik let, přičemž odsouzení se nejednou odvolali. Soud se zabýval především otázkou, zda v den požáru v dole fungoval pomocný ventilátor a do jaké míry se obžalovaní dopustili porušení technologie větrání. Celý případ navíc provázela řada nejasností. U kladenského soudu si rozsudek vyslechlo celkem šest bývalých horníků a pracovníků šachty a soud je uznal vinnými z trestného činu obecného ohrožení s následkem smrti. Všichni odešli s dvouletým podmíněným trestem.

Za osm měsíců po tragédii byla veškerá těžba v kladenských kamenouhelných dolech ukončena a tím se definitivně uzavřela slavná éra hornictví na Kladensku. Poslední hunt naložený uhlím vyfáral z Schoellerky v červenci roku 2002.