„Je třeba, aby se nevidomí mohli po našich ulicích pohybovat bez větších problémů. Jednou z věcí, která jim toto umožní, jsou právě tyto hlasové majáčky. Zrakově postiženým pomáhají identifikovat místo, na němž se nacházejí,“ řekl kladenský primátor Dan Jiránek.

Systém funguje velmi jednoduše. Nevidomý občan má k dispozici dálkový ovladač, jenž je vybaven několika tlačítky. Pokud se nachází v místě majáčku, stiskne tlačítko a tím se spustí hlasové fráze. Stiskem druhého tlačítka dostane osoba přesný popis cesty na příslušné pracoviště či instituci.
„Je velice dobré, že takové pomůcky pro nevidomé v Kladně máme. Tento systém můžeme dnes využívat nejen v prostorách někdejšího okresního úřadu, ale i na Floriánském náměstí u informačního centra, v Centru správních agend na náměstí Svobody a nově na pracovišti magistrátu v Severní ulici v Rozdělově,“ uvedl člen oblastní rady Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých v Kladně Miloš Burda.

Sám je tím, který jako jeden z prvních pomáhal před dvaceti lety do Kladna zavádět zvukovou signalizaci k semaforům nebo bezbariérové vodicí linie. „Ani zdraví lidé tyto pomocné prvky ještě tehdy vůbec neznali, takže se stalo, že firma, která stavěla chodník s plastickými naváděcími puntíky, položila u průmyslovky dlažbu tak nešťastně, že nevidomého dovedla do zdi namísto okraje chodníku,“ doplnil Burda, jenž si změnu k lepšímu za uplynulé desetiletí pochvaluje.

„Zvuková navigace je dnes instalována i v řadě městských autobusů, přičemž ve velkých městech je to ještě markantnější. Metro, tramvaje nebo jezdicí schody nejsou dnes pro nevidomého díky tomu velkou překážkou,“ doplnil Burda. Problém, který se ale zřejmě hned tak nevyřeší, je orientace v obchodních domech. Nevidomí se mezi regály pohybují z bezpečnostních důvodů vždy s doprovodem. Dávám přednost pultovému prodeji. U nás v Amálské ulici je obchod, který mi naprosto vyhovuje,“ podotkl Burda.

Vzhledem k tomu, že devětasedmdesát kladenských nevidomých registrováných ve sdružení, nepatří k těm, kteří se izolují od společnosti, vybudovali si pro své potřeby i nový sekretariát v prostorách kladenské Mety, kde se zanedlouho sejdou při posezení s vánočním cukrovím.
„K letošním Vánocům bychom mohli dostat ještě i jeden dárek, jímž by mělo být pořízení dalšího majáčku v hodnotě nejméně deset a půl tisíce korun. Ten by měla ve svých prostorách umístit kladenská pobočka GE Money Bank,“ uzavřel Miloš Burda.