Rok co rok se koncem týdne, v němž slaví svůj svátek svatá Anna, sjíždějí do Smečna davy lidí. A ne jinak tomu bude i letos. Ve dnech 24. až 26. července se ve městě uskuteční tradiční Anenská pouť. Jedná se o největší kultirní a společenskou akci, jež se ve Smečně koná.

Historicky je pouť spjata s Bořitou z Martinic a jeho manželkou Annou Dražickou z Kunvaldu. Na své si při ní přijde opravdu každý, především děti a dospívající mládež, pro něž je tu vždy připraveno mnoho atrakcí, ať už houpačky či kolotoče pro ty menší, přes velmi navštěvovaný autodrom či oblíbenou chobotnici nebo centrifugu určenou pro ty odvážnější.

Anenská pouť ale nejsou jen zábavné atrakce. Celé náměstí bude opět zaplaveno stánky s občerstvením, suvenýry a také oblíbenými výherními tombolami, při nichž může při troše štěstí každý vyhrát věcnou cenu.

Připraven bude také doprovodný program. V sobotu se od deseti hodin v kapli sv. Anny v zámku a v neděli od osmi hodin v děkanském kostele uskuteční poutní mše svatá. Centrem hudební části pouti bude opět zámecká zahrada.V pátekzde od 21 hodin bude zábava s kapelou Žlutej Pluto Pes. V sobotu vystoupí od 14 hodin bluegrassová skupina Poutníci a 20 hodin postupně kapely Krystal a V.H.S. Rebel.

Poslední pouťový den, tedy v neděli, si přijdou na své příznivci dechové hudby. Od 14 hodin budou zámeckým parkem znít tóny orchestru Modrá Muzika.
Návštěvníci mohou rovněž po celý víkend zavítat do smečenského vojenského skanzen, městského muzea a muzea vojenské techniky. Prohlédnout si mohou i interiér zámku včetně kaple a věže, v neposlední řadě domov pro seniory a premiérově také pavilon salla terrena.

Celá akce s sebou však nese i stinné stránky. S pouťovým děním je spjat veliký hluk, který ne všichni obyvatelé snášejí dobře. Další komplikací bývá doprava. Při pouti, tedy odpáteční 18. hodiny do nedělního večera, bude zcela uzavřena hlavní silnice vedoucí přes Smečno. Náměstí tak motoristé budou muset objjíždět po vytyčených trasách. Problémem možná úplně největším je každý rok velké množství odpadků, které po sobě víkendová akce zanechá.