Veškeré vnitřní dobové vybavení bylo demontováno a vytrhána i výdřeva. Smutný pohled umocnilo zavaření vstupního vchodu do řopíku. Vyznavači vojenské historie a odborníci považují tento velmi nešetrný zásah za obrovskou ztrátu, jelikož vědí, že dát znovu sbírku dohromady nebude vůbec jednoduché, ne-li nemožné.

Novými správci smečenského vojenského skanzenu se stali už před časem nadšenci ze sousední Přelíce, ale jelikož nejsou specialisty na řopíky, je spíše nemožné, aby letošní sezonu zahájili v plné zbroji a stihli dát bunkr do původního stavu.

Duchovní otec smečenského řopíku u smečenkého zámku, Jan Krinke, kompletoval potřebné vybavení od roku 1985, které nyní po opuštění objektu bohužel okamžitě obratem prodal jinému zájemci. Ztráta se tak bude Smečenským nahrazovat velmi obtížně.

A co se zadrhlo v komunikaci mezi sběratelem a vedením města, že musela dlouholetá spolupráce skončit vyhroceným odchodem? Na to se Kladenský deník zeptal starostky Smečna Pavly Štrobachové.
Starostka Smečna říká: „Práce pana Krinkeho, kterou ve skanzenu odvedl za dlouhé roky, si velice vážíme. Ale stalo se bohužel to, že už delší dobu nebyly dodržovány z jeho strany smluvní podmínky.

Navíc si na pozemek města nastěhoval před časem i mobilheim a žil zde prakticky trvale,“ naznačuje vleklé problémy starostka Smečna. Podle slov starostky dokonce vznikly vůči městu ze strany Jana Krinkeho i pohledávky. „Navíc si řada návštěvníků začala stěžovat, že je k nim neurvalý a vulgární. Zkrátka to, co roky dobře fungovalo, přestalo. Rada proto rozhodla, že s ním bude ukončena spolupráce a do března se musí z pozemku odstěhovat. Chtěli jsme se domluvit například o odkoupení inventáře řopíku, ale možné to nebylo. Pan Krinke se ukvapeně rozhodl vše rozprodat jiným zájemcům a tím pádem vytrhal i výdřevu v bunkru a bylo po všem,“ dodala starostka Štrobachová.

Kladenský deník oslovil několikrát i Jana Krinkeho, aby vyslechl také jeho názor, ale ten zkrátka hovořit o záležitosti odmítá. „Když se o tom bavíte se starostkou, jistě vám všechno řekla, tak už nepotřebujete mluvit se mnou. Nemám na váš čas, nakupuji,“ řekl naposledy včera odpoledne.

Složitost situace i komunikace s dosavadním nájemcem skanzenu potvrzuje také současný předseda zájmového spolku Vojenský skanzen Smečno, Petr Grunt. „Působíme ve spolku více než dva roky, jsme celkem tři členové, já, místopředseda – starosta Přelíce Milan Klíma a jednatel Ondřej Pančák. S panem Krinkem jsme měli zájem spolupracovat od prvního okamžiku, ale on si začal dělat akce podle vlastního uvážení a nám o nich mnohdy ani neřekl. Přece jen je skanzen majetkem města, takže musíme dodržovat harmonogram stanovený pro daný rok. A problémů bylo čím dál více. Možná za tím stojí nějaké jeho psychické obtíže. Nevím,“ vysvětluje Petr Grunt. „Jednoho dne pak přišel, vše si odnesl a co nešlo, vytrhal ze zdí, vymlátil a nezbylo tam prostě nic. Je to nesmírná škoda i pro něj. Skutečně tomu věnoval spoustu let, peněz i úsilí a stěží někdo dobové zbraně i repliky sežene, navíc zpřísnily zákony,“ potvrzuje Grunt.

Aby po vyrabování řopíku nemohli do objektu vstupovat nepovolané osoby, byly vstupní dveře zavařeny. Vozidla Janu Krinkemu nepatřila, takže ta odvézt nemohl. „Vzhledem k tomu, že se svému hobby věnujeme všichni tři ve volném čase a máme omezené finanční prostředky, snažíme se, aby byla v pořádku zejména ostatní vojenská technika, která je v areálu. Vozový park, jenž čítá kolem 13 aut, servisujeme sami, aby mohla i letošní sezóna začít bez omezení 1. května. Autům rozumíme, ale nejsme bunkráci, takže se budeme muset ještě hodně učit, abychom dokázali vrátit řopík do původní podoby,“ dodává předseda spolku. „Budeme postupovat pomalými krůčky, ale věřím, že už letos něco zčásti obnovit dokážeme,“ uzavřel.

Vzhledem k tomu, že pro Smečno je vojenský skanzen klíčovou záležitostí, i letošní rozpočet na jeho podporu pomýšlí a za podpory města by měli členové spolku dosáhnout výhledově také jeho zvýšené ostrahy v podobě pěti kamer.