Zničené záhonky i čerstvá výsadba, poválené trsy květin, kočičí trus kam oko dohlédne a desítky vyhrabaných důlků na zahradě manželů Céových ve Slánské ulici ve Smečně. Tohle je výsledek letitého nedobrého soužití se sousedkou Milenou Vorlíčkovou, jejíž dvě kočky prý trvale devastují zahradu stěžovatelů.

Spory trvají dlouhou dobu

„Je to úplná měsíční krajina, všechno máme vyhrabané a pokálené od koček. Jak k tomu přijdeme, když sami žádné nemáme. Se sousedkou se ale dohodnout nelze. Je bezohledná, sama má zahradu politou slepičími výkaly a je tam hrozný zápach, tak ty kočky raději lezou k nám,“ uvedl stěžovatel Jindřich Cé, jenž se s prosbou o pomoc obrátil na Kladenský deník.

Vzhledem k tomu, že pětadvacetileté sousedství, které dělí pouze drátěný plot, je natolik narušené, že dnes skutečně stačí spadlé jablko nebo uschlá větev a je doslova oheň na střeše.

„Céovým vadí úplně všechno, mého manžela mají určitě na svědomí, oběsil se, protože se to nedalo vydržet. Když to bude potřeba, nechám ty kočky utratit. Přistěhovala jsem se sem před pětadvaceti lety a od té doby nemám pokoj, když nemusím, na zahradu ani nevycházím, abych je neviděla,“ řekla sousedka Milena Vorlíčková.

Podle vyjádření lidí z okolí se skutečně sousedské spory o to, zda spadlo druhému na pozemek jablko, listí nebo suchá větev, vedou mezi zmíněnými rodinami dlouhodobě, bohužel příměří nedokázal do dnešních dnů nastolit ani smečenský městský úřad.

Starostka není soudce

„Rodina Céových se na mě obrátila s prosbou, abych jim s jejich problémem pomohla, bohužel jsem jim odpověděla to, co asi nechtěli slyšet. Bylo mi řečeno, že jsem k ničemu. Je to velice složité, každý by si měl zvíře hlídat tak, aby druhému neškodilo, ale kočku nelze přivázat na vodítko. Pokusila jsem se o to, aby mezi rodinami došlo ke smíru, ale asi to nebude možné. Bude muset rozhodnout jedině soud,“ uvedla starostka Smečna Pavla Štrobachová.

Věc se má tak, že lidé, kteří nechovají zvířata a nemají potřebu s nimi žít, nejsou povinni snášet to, že jejich majetek nebo pozemek narušují zvířata sousedů. I podle oslovených právníků je nutné v takových případech dojít s problémem jedině před soud.

Domluva asi nebude možná

„Je skutečně nutné zajistit zvíře tak, aby druhé neohrožovalo a neškodilo jim. Z případu ve Smečně je zřejmé, že se rodiny už nedokáží domluvit, ani spolu nechtějí slušně jednat, musí tedy rozhodnout soud,“ uvedla kladenská právnička.

Podle vyjádření chovatelky koček prý naopak zvířata k sousedům příliš nechodí, protože se jich bojí. Kladenskému deníku navíc slíbila, že se pokusí postarat, aby kočky byly více zavřené doma. „Když jim tam hrabou, tak jen proto, že tam mají myši a zkypřené záhony jsou pro ně velkým lákadlem. To, že nemají rádi zvířata, je problém. Když nebudou kočky, najdou si něco jiného, “ uvedla Milena Vorlíčková.

„Paní Vorlíčková je konfliktní člověk, problémy dělá celý život. Dohoda asi nebude možná, protože navíc nešetří urážkami a sprostými nadávkami,“ uzavřel Jindřich Cé.