Přestože vedení Smečna nežádalo na tuto akci miliony, nýbrž pouze desetitisíce korun, nedostane na opravy budovy sloužící veřejnému zájmu vůbec nic.
„Jsem z toho velice zklamaná. Nikdo z nás totiž zatím nepochopil, podle jakého klíče jsou peníze žadatelům přidělovány. Naši žádost smetli na kraji se stolu. Nejprve nám zamítli dotaci na knihovnu a teď i na střechu," zlobí se starostka Smečna Pavla Štrobachová.
Nevzhledné fleky na stropech, plíseň v rozích a praskající zdivo budou muset hasiči i nejmenší pacienti ještě nějakou dobu snášet.
„Od počátku je to nešťastně řešené, že sem byl lékař přestěhován.
Zdravotní středisko bývalo před revolucí v centru města. Tehdy bylo možnéobjekt koupit za pár korun. Někdejší zastupitelstvo ale rozhodlo o tom, že se doktor přestěhuje sem. Požární stanice je ale lehká stavba a nově vybudované příčky stropy velmi zatížily a dům začal praskat. Hasiči navíc přišli o zázemí,“ postěžoval si velitel Sboru dobrovolných hasičů Smečno Petr Tomsa.
Podle jeho slov je ale situace nyní neřešitelná. Objekt někdejšího střediska odkoupil soukromník, jenž ho nechal chátrat, takže ani tam by se lékařka přestěhovat nemohla. Kvůli tomu, že v požárním domě sídlí dva subjekty, je nemožné přebudovat přízemní garáž pro potřeby moderní požární techniky, která je oproti původním vozidlům o poznání vyšší.
„Zatím tato situace nenastala, ale i kdyby nám chtěl někdo nové vozidlo věnovat, dobře ví, že se nevejde,“ doplnil velitel hasičů. Neutěšený stav budovy vadí i lékařce, která si je vědoma toho, že skvrny na stěnách nepůsobí příliš důvěryhodně na maminky nemocných dětí.
„Ráda bych se pustila do malování, ale když to udělám, tak fleky na zdech znovu vystoupí a praskliny stejně nezakryjeme. Musíme to zkrátka všichni nějak vydržet,“ řekla smečenská dětská lékařka Jana Bernartová.
I přesto, že Smečenským kraj nedá požadované peníze, město bude muset na opravy vydat více než čtvrt milionu korun. „Opět si pomůžeme sami, ale kraji to mám za zlé,“ uzavřela starostka.