Kromě působení v politice pracoval také jako novinář v západní Evropě, na Dálném východě a v USA. Vydal několik knih a napsal řadu divadelních her.

Smrt senátora přišla náhle. Jak řekl Kladenskému deníku první náměstek primátora Zdeněk Syblík (ČSSD), informace o jeho úmrtí byla pro všechny šokující zprávou.

„Je to pro nás rána. Měli jsme sice zprávy o tom, že byl pan Dienstbier nemocen, nicméně že konec přijde takhle rychle, to nikdo neočekával. Co více k tomu dodat,“ vyjádřil se Syblík, který se senátorem naposledy hovořil před měsícem.

O skutečném zdravotním stavu Jiřího Dienstbiera nevěděli ani lidé v jeho okolí, o to více je zpráva o jeho smrti zasáhla. „Byl to velmi silný člověk, který na sobě nenechával nic znát.

Poslední dobou mu nebylo občas dobře, ale že je takto vážné, jsem skutečně netušila. Myslím si, že jak mu doopravdy je, věděla pouze rodina,“ řekla senátorova osobní asistentka Miluše Rolincová. Měl prý neustále spoustu práce, jak v Kladně, tak v senátu. „ Přes Vánoce byl veselý a měl chuť do života i práce. Vůbec bych neřekla, že je tak vážně nemocný,“ dodala Miluše Rolincová.

Jiří Dienstbier měl do budoucna řadu plánů, včetně slavnostního otevření nového pavilonu kladenské nemocnice.