„Jedno jsme našli ležet na zemi pod komínem a druhé bylo na střeše. Jsme poslední dobou asi zakletí, ale přírodě neporučíme," uvedl starosta Kačice Vít Kolman.

Zhruba před rokem totiž v drátech elektrického vedení zahynula čapí máma. Mláďata byla tehdy už větší a samec je tak zvládl dokrmit sám. Místní i odborníci poté měli strach, zda se čápi do Kačice vůbec vrátí, a když poslední dubnový den přiletěli, měli velkou radost.

Ovšem o hnízdo na komíně projevilo zájem hned několik čapích párů. Jak řekl Kladenskému deníku ornitolog Stanislav Lepič z kroužkovací stanice při Národním muzeu v Praze, není vůbec jisté, že pár, který nakonec boj o hnízdo vyhrál, je ten, jenž se v Kačici uhnízdil i minulý rok.

„Domníváme se, že to byl cizí čáp, ale nevíme, který. Mohl to i samec z loňska. Těžko říci," uvedl Stanislav Lepič.

Ovšem Kačičtí mohou ještě doufat. Nikdo totiž neví, zda pár nevyvedl mláďata tři.

„Požádal jsem místní, aby dávali pozor. Pokud měli pouze dvě, tak ptáci odletí, ale v případě, že by se jedno zachránilo, budou ho dokrmovat. To se dozvíme do několika dnů," dodal ornitolog.

„Mrzí nás to. Čápů je letos málo. Byli jsme šťastní, že přežili kroupy i deště. Bohužel to se v přírodě prostě stává," uzavřel Stanislav Lepič.