Napadaný sníh komplikuje život řidičům a silničářům i v největším středočeském městě - Kladně. „Snažíme se o úklid hlavních tahů městem, ale i vedlejších komunikací. Na některá místa jsme se kvůli neustálému sněžení vraceli i čtyřikrát. Na údržbu kladenských silnic a chodníků je nasazeno pět sypačů a čtrnáct multikár,“ sdělil Deníku pracovník nepřetržitého dispečinku zimní údržby.

Podle primátora Kladna Dana Jiránka je situace kolem sněhové nadílky pod kontrolou. „Zatím se naštěstí nejedná o sněhovou kalamitu. Než nastanou očekávané velké mrazy, se soustřeďujeme na vozovky, po nichž jezdí městská hromadná doprava tak, aby nezkolaboval celý dopravní systém,“ informoval primátor.

Podle jeho slov je problém se solením, neboť při nižších teplotách už sůl nemá jako posypový materiál tak dobré účinky. Kromě zaměstnanců MPS se ale navíc na úklidu města podílí i pracovní četa složená z nezaměstnaných lidí doporučených úřadem práce. „Důležitý bude další vývoj, zda bude sníh ještě padat a jak budou vozovky namrzat. Až se nám podaří udržet několik dní v dobrém stavu hlavní silnice, vrhneme se do vedlejších ulic, například se zástavbou rodinných domů,“ poznamenal primátor.

Na očekávané mrazy jsou připraveni i energetici. „Dodávky tepla od společnosti ECK Generating plně odpovídají nynějším zvýšeným požadavkům odběratelů. Mezi ně patří i firma Tepo dodávající teplo do kladenských domácností,“ informovala mluvčí ECK Generating Markéta Čapková.

Za poslední týden se mrazivé počasí nejvíce nepříznivě podepsalo na zvýšeném počtu zamrzlých vodoměrů. „Naši zaměstnanci řeší denně dva až tři případy, kdy z tohoto důvodu nastalo přerušení dodávek pitné vody pro domácnosti,“ prohlásil provozní ředitel Středočeských vodáren Jaroslav Černý. „Nízká teplota pod bodem mrazu a podcenění ochrany vodoměru může způsobit prasknutí jeho ochranného skla či úplné zamrznutí,“ upřesnil.

V takovém případě za následky škody plně zodpovídá zákazník, neboť péče o vodoměr je povinností majitele objektu. „V zimním období je vhodné zkontrolovat, zda je vodoměr dostatečně temperován či minimálně izolován, například vrstvou suché látky či molitanu,“ doplnil Černý.

Vhodné je rovněž provést tuto kontrolu u chat a chalup, kdy po prasknutí vodoměru může docházet k dlouhodobým únikům vody a vzniklá škoda je tak často mnohonásobkem částky za výměnu zamrzlého zařízení.